Ev ekonomisine katkı sağlama ve kentteki kadınlara destek olma amacıyla harekete geçen Özlem Can, 15 yıldır Kulp ilçesinden temin ettiği ipek kozasını işleyerek çeşitli dekoratif ürünler ortaya çıkarıyor.

Diyarbakır'da Kadınlar İpek Kozasından Dekor Ürünler Üretiyor

Türkiye'nin birçok şehrinde evleri süsleyen bu ürünler, Can'ın sanat atölyesinde kadın kursiyerlerle birlikte üretiliyor. Özlem Can, atölyede işlediği ürünlerin tamamen doğal olduğunu belirterek, ipek kozasını şekillendirdikten sonra organik boyalarla renklendirdiklerini ifade etti. Can, ayrıca 15 yıldır eğitmenlik yaptığını ve açtığı sanat atölyesinde birçok el sanatını öğretme imkanına sahip olduklarını söyledi.

Can, ipek kozasından yapılan ürünlerin dayanıklılığına vurgu yaparak, "İpek kozasından yapılan ürünler yıllarca kullanılabilir, kırılmaz, yırtılmaz ve toz almaz. Bu bölgede ipek kozasından dekoratif ürün yapan tek hoca benim. Hedefimiz uluslararası alanda tanınmak ve bu güzellikleri sadece Türkiye'ye değil, tüm dünyaya yayabilmektir" dedi.

Şubat ayı dış ticaret endeksleri açıklandı Şubat ayı dış ticaret endeksleri açıklandı

Ürünlerin kişiye özel tasarımlar olduğunu belirten Can, bir vazo çiçeğinin yapımının bir ay kadar sürebileceğini söyledi. Can ayrıca, özel günler için özel tasarımlar yaptıklarını ve Diyarbakır'ın fethi gibi tarihî olayları temsil eden ürünler ürettiklerini ifade etti.

Kursiyerlerden Emine Ataykaya, 3 aydır eğitim aldığını belirterek, "Burada dekoratif el sanatları üzerine çalışmalar yapıyoruz. Bu sanatla uğraşmak, hem zamanımızı verimli kullanmamıza hem de ruh sağlığımıza iyi geliyor" diye konuştu. Can, ayrıca çalışma çağındaki herkesi atölyelerine davet ettiklerini vurguladı.

Kaynak: İHA