Diyarbakır'da 62 yaşındaki bir erkek hasta, kentte birçok hastanede teşhis konulamayınca Diyarbakı'da özel bir hastaneye başvurdu.Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Nurettin Tunç, hastanın klatskin tümörü şüphesiyle karın bölgesinden stent takıldığını belirtti.

Pasur Belediyespor Play-Off'tan Elendi Pasur Belediyespor Play-Off'tan Elendi

Dr. Tunç, "Safra yollarının akışı sağlanmış ancak tanı konulmadığı için ne ameliyat ne de kemoterapi gibi onkolojik tedaviler uygulanabiliyor" dedi ve hastaya kolanjiyoskopi adı verilen bir yöntem önerildiğini açıkladı.

A W197799 01

Kolanjiyoskopinin ileri bir tetkik olduğunu ifade eden Dr. Tunç, "ERCP olarak adlandırdığımız, kanal içinden geçirilen küçük bir kateter ve bu kateterin ucunda bulunan küçük bir kamera ile gerçekleştirilen bir işlem. Bu cihaz ile safra kanallarına girilip, kamera ile içeriyi görüntüleyebiliyoruz. Daha sonra kolanjiyoskop adı verilen cihaz ile içerideki tümörü görebilir ve mikro düzeyde bir forses kullanarak dokudan biyopsi alabiliriz. Bu şekilde hastanın tanısı konulabilir ve uygun tedavi planlanabilir" şeklinde konuştu.

Türkiye'de kolanjiyoskopi işlemi yapan merkezlerin az olduğunu belirten Dr. Tunç, "Bu bakımdan bölgemizde bu işlemi yapabilmemiz hastalar için büyük bir avantaj. Aksi takdirde hastanın tanısı konulamayacaktı. Hastanın genel durumu zaten iyi değil. Ancak bu işlem ile en azından tanı konulacak ve uygun tedavi planlanabilecek. Hastanın durumu hakkında bilgi sahibi olacak ve tedavi sürecine daha bilinçli bir şekilde dahil olabilecek" dedi.

Dr. Tunç, "Hastamızda safra yollarında kanser olduğunu tespit ettik. Bu nedenle safra yollarından biyopsi alarak patoloji sonucuna göre onkolojik veya cerrahi müdahale planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA