Diyarbakır’da 43 yaşındaki İdris Aktan, 3 damarı kapalı olarak özel bir hastaneye başvurdu. Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Utkan Sevük, Aktan’a kapalı bypass ameliyatı gerçekleştirdi ve başarılı bir şekilde sağlığına kavuşturdu.

Diyarbakır’da Çocukların Tehlikeli Eğlencesi Diyarbakır’da Çocukların Tehlikeli Eğlencesi

Prof. Dr. Utkan Sevük, meme altından yapılan kapalı bypass ameliyatının, geleneksel açık ameliyata göre birçok avantaj sunduğunu belirtti. Geleneksel bypass ameliyatlarında göğüs kemiğinin açıldığını ve kalbe ulaşmak için 20-30 santimetrelik kesiler yapıldığını açıklayan Sevük, bu sürecin ardından göğüs kemiğinin tel ile dikilerek 2 ay boyunca iyileşmesinin beklendiğini ifade etti.

Açık bypass ameliyatlarında hastaların yaklaşık iki ay boyunca yan yatmak zorunda kaldığını, göğüs korsesi takmak zorunda olduklarını ve kollarını rahatça kullanamadıklarını aktaran Sevük, bu süreçte yaşanan rahatsızlıkların sırt ağrısı, uyku bozukluğu ve rahatsızlık getirdiğini vurguladı. Kapalı bypass ameliyatında ise sol kaburgalar arasından 6-8 santimetrelik bir kesi ile işlem yapıldığını ve kemik kesilmediğini belirten Sevük, böylece iyileşme sürecinin daha konforlu olduğunu ve hastaların normal yaşamlarına daha hızlı dönebildiğini dile getirdi.

Dr. Sevük, meme altı kapalı bypass ameliyatının açık bypass ameliyatında uygulanan işlemlerle aynı olduğunu belirterek, tek farkın kalbe ulaşım yolunun meme altından yapılmış olması olduğunu açıkladı.

Kaynak: İHA