Diyarbakır’da yaz aylarının kavurucu sıcakları, vatandaşları alternatif serinleme yöntemlerine yönlendiriyor. Gün içerisinde hava sıcaklığının 45 dereceyi bulmasıyla birlikte, evlerinde klima bulunmayan birçok vatandaş çareyi su ile çalışan klima kullanmakta buluyor. Yüksek klima fiyatları nedeniyle alım gücü olmayan vatandaşlar, ekonomik bir çözüm olarak faydalanıyor.

Ağır ve orta hasarlı binaların yıkımını bir an önce yapılması çağrısı Ağır ve orta hasarlı binaların yıkımını bir an önce yapılması çağrısı

Sıcakların dayanılmaz hale geldiği bu günlerde, aspiratörlerin içine su koyarak serinlemeye çalışan vatandaşlar, buldukları bu yöntemin biraz da olsa rahatlama sağladığını belirtiyor. Klima almanın maliyetli olduğuna dikkat çeken Diyarbakırlılar, "Klima almak şu an bizim için çok zor. Bu yüzden su ile çalışan klimalarla serinlemeye çalışıyoruz," ifadelerini kullanıyor.

Elektrik fanlarının buzdolabında soğutulmuş su şişeleriyle birlikte kullanılması da başka bir yaygın yöntem. Vatandaşlar, bu tür yöntemlerin sıcaklarla başa çıkmada bir nebze olsun yardımcı olduğunu ifade ediyor.

Diyarbakır’da kavurucu yaz sıcakları, vatandaşları bu tür pratik ve ekonomik serinleme yöntemlerine yönlendirirken, önümüzdeki günlerde sıcaklıkların daha da artması bekleniyor.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE