Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, 2024 Kültür ve Sanat Sezonu'nu Şubat ayında bir dizi etkinlikle başlatıyor. 2 Şubat Cuma günü "Yunus Emre" tiyatro oyunu ile başlayacak olan Şubat takvimi, tiyatro, sinema, konser, sergi, anma günleri, dengbej divanları gibi çeşitli etkinliklerle dolu dolu geçecek.

Tiyatro oyunları, 3, 4, 10, 11, 18, 24, 25 Şubat tarihlerinde Külkedisi ve Nasreddin Hoca, 6-7 Şubat’ta Bir Sabah Gelecek Kardan Aydınlık, 10-17 Şubat’ta Kırık Neco, 15-16 Şubat’ta Tek Perdelik Komedi Oyunu ile tiyatroseverlerle buluşacak. Davetiyeler Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nden temin edilebilecek.

Ücretsiz konserlere de yer verilecek; Antakya Medeniyetler Korosu 12 Şubat Pazartesi günü, sanatçı Murat Kekilli ise 24 Şubat Cumartesi günü Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde Diyarbakırlılarla buluşacak.

Kitap Mezadı, her ay farklı bir mekanda devam edecek. Vatandaşlar, mezatta basımı bitmiş kitaplara ulaşabilir ve ellerindeki okunmuş kitapları satabilir veya değiştirebilir.

Dengbej Divanları, Suriçi'nde bulunan Dengbej Evi’nde haftanın altı günü sanatseverlere Dengbej dinletisi sunacak.

Çocuklar için hafta sonları ücretsiz film gösterimleri düzenlenecek. Cumartesi ve pazar günleri saat 13.00’te Sam Sam ve 15.00’te Karlar Ülkesi filmleri ücretsiz olarak izlenebilecek.

Ayrıca, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Şark Bülbülü olarak tanınan Diyarbakırlı ses sanatçısı Celal Güzelses'i anma etkinliği düzenleyecek. Anma etkinliği 13 Şubat’ta Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Meteorolojiden Diyarbakır'a Yağış Uyarısı: Hava Durumu Değişiyor! Meteorolojiden Diyarbakır'a Yağış Uyarısı: Hava Durumu Değişiyor!

Takvim kapsamında, 3 Şubat’ta oyuncu ve yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, 20 Şubat’ta İlahiyatçı Mehmet Fatih Çıtlak söyleşi yapacak. 21 Şubat Çarşamba günü ise Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde “Hattat Hamit Aytaç İzinde Geleneksel Sanatlar Sergisi” açılacak.

Kaynak: FIRAT KARAHAN