Kurban Bayramı öncesinde Diyarbakır Canlı Hayvan Borsası oldukça hareketli saatler yaşıyor. Pazarda, kurbanlık almak için gelen vatandaşlarla dolup taşıyor. Diyarbakır genelinde 115 bin hayvan kurbanlık için hazır bekliyor.

A W221158 08

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Canlı Hayvan Borsası'na getirilen büyük ve küçükbaş hayvanlar, alıcılarını beklerken vatandaşlar bütçelerine uygun kurbanlık arayışında. Çevre il ve ilçelerden kente gelenlerin yanı sıra, Diyarbakır’dan da diğer illere hayvan sevkiyatı yapılıyor.

A W221158 05

Sağlık Raporu Olmayan Hayvanlar Pazara Giremiyor
Canlı Hayvan Borsası'nda gazetecilere açıklamalarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ertan Atalar, hayvan satış noktalarındaki yoğunluğun arttığını belirtti. Atalar, kurbanlık hayvanların sağlıklı bir şekilde temin edilebilmesi için sağlık taraması yaptıklarını vurgulayarak, “Kurban Bayramı yaklaşırken Diyarbakır Canlı Hayvan Borsası'nda hayvan ticareti oldukça artmış durumda. Sağlık sertifikası ve sevk raporu olmayan hayvanların kente girişine izin vermiyoruz” dedi.

Ergani’de 150 Hektar Alan Yandı Ergani’de 150 Hektar Alan Yandı

Atalar, büyükbaş kurbanlık hayvanların kriterlerine değinerek, “Kurbanlık hayvanların özellikle iki yaşını doldurmuş olması gerek. Öndeki iki süt dişini dökmüş hayvanlar iki yaşını doldurmuş kabul edilir ve kurban edilebilir. Küçükbaş hayvanlarda ise koyun ve keçinin bir yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Gebe hayvanların kesinlikle kurban edilmemesi gerekiyor. Canlı ve parlak görünüşlü hayvanlar kurbanlık için uygundur” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır genelinde 5 büyük kesimhane bulunduğunu belirten Atalar, “Kırsal kesimde hayvan kesecek vatandaşlarımızdan, kesimlerini ulu orta yerlerde, caddelerde ve topluma açık alanlarda yapmamalarını rica ediyoruz. Kesimleri bahçelerinin uygun bir köşesinde, düzgün şartlarda gerçekleştirmelerini istiyoruz. Kurban kesimini yapacak kişilerin bu işte ehil olması çok önemli. Hayvanlara eziyet edilmeden, uzman kişiler tarafından kesim yapılmasına özen gösterilmeli” dedi.

Bu yıl yaklaşık 37 bin büyükbaş ve 78 bin küçükbaş hayvanın kurbanlık olarak hazır olduğunu açıklayan Atalar, “Geçen yılki rakamlara göre bu yıl kurbanlık sayısı biraz daha yüksek. Geçen yıl Diyarbakır’da 9 bin büyükbaş, 18 bin küçükbaş hayvan kesilmişti. Bu yıl ise bu rakamların oldukça üstünde bir hazırlık var. Diyarbakır’dan Türkiye’nin çeşitli illerine de hayvan sevkiyatı gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE