Diyarbakır’da Kurban Bayramı’nda satılması planlanan 115 bin kurbanlık hayvanın kontrolleri, İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi tarafından gerçekleştiriliyor.

Besicilerin ve hayvanların, veteriner sağlık raporu, dezenfeksiyon belgesi, kulak küpesi, nakil belgesi ve hayvan taşıma pasaportları titizlikle inceleniyor.

Diyarbakır-Elazığ sınırında çıkan tarla yangını güçlükle söndürüldü Diyarbakır-Elazığ sınırında çıkan tarla yangını güçlükle söndürüldü

Kentte kurban satışı için beş nokta belirlenmiş durumda. Bu yıl, 37 bini büyükbaş olmak üzere toplam 115 bin hayvanın kurbanlık olarak hazırlandığı bildirildi. İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı HAYDİ ekipleri, kırsal bölgelerden getirilen hayvanlar için özel kontroller yapıyor.

Silvan, Elazığ ve Mardin kara yollarında oluşturulan uygulama noktalarında, jandarma ekipleri araçları durdurarak kontroller gerçekleştiriyor. Bu çalışmalara ilçe jandarma komutanlıkları ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri de destek veriyor. Ekipler, kontrol noktalarından yolu izleyerek, uygulama yapan ekiplere bilgi aktarıyor ve gelen besicilerin belgelerini kontrol ediyor. Bu sayede kaçak satışların önüne geçildiği bildirildi. Sürücülerden Süleyman Biçim, bu uygulamadan memnuniyetini dile getirerek, “Komutanlara teşekkür ederim. Kurbanlıkların sağlıklı gelmesi için faydalı bir çalışma” dedi.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE