Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Mezopotamya Bulvarı üzerinde 100 bin metrekarelik bir alana yayılan yeşil kuşak projesinin yüzde 95'ini başarıyla tamamladı. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Kayapınar ilçesi sınırlarında bulunan Mezopotamya Bulvarı ile Diclekent Bulvarı'nın kesiştiği noktadan başlayarak Elazığ Caddesi'ne kadar uzanan yaklaşık 100 dekarlık yeşil alanı kısa süre içinde halkın kullanımına açacak.

Ekipler, altyapı çalışmaları kapsamında 100 dekarlık alandan 300 kamyon hafriyat çıkardılar. Yeşil kuşağın peyzaj uygulamaları ve bitki dikimleri için alana 4 bin 250 kamyon toprak serilerek tesviye işlemleri gerçekleştirildi. Ayrıca dikilen bitkilerin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için su depoları da inşa edildi.

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Mezopotamya Bulvarı'nda bulunan atıl ve boş kullanılan 100 dekarlık alanda yabani otlar ve inşaat atıklarıyla mücadele ederek, farklı türlerde bin 800 ağaç ve 6 bin çalı dikerek bölgenin estetik bir görünüme kavuşmasını sağladı. Yeşil kuşağın tamamlanmasının ardından binlerce yazlık ve kışlık mevsimlik çiçek de peyzaj planına uygun olarak ekilecek.

Yaz Aylarında Doğru Lastik Seçimi Fren Mesafesini Optimize Ediyor! Yaz Aylarında Doğru Lastik Seçimi Fren Mesafesini Optimize Ediyor!

Mezopotamya Bulvarı Yeşil Kuşak Projesi, her yaş grubundan insanı hedefleyerek, 10 çocuk oyun parkı, 6 fitness alanı, 112 oturma birimi, 52 çatılı masa ve 4 masa tenisi gibi farklı alanlarla donatıldı. Proje kapsamında dekoratif aydınlatma sistemlerinin kurulumu ve yürüyüş yollarının imalatı da tamamlandı.

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, alt ve üst yapı çalışmalarını büyük ölçüde tamamlayarak, yeni oluşturulan yeşil kuşağın son rötuşları için çalışmalarını sürdürüyor. Daha yeşil ve estetik bir Diyarbakır için projeler üretmeye ve hayata geçirmeye devam edeceklerini belirttiler.

Kaynak: DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ