Diyarbakır'da sabah kahvaltısı da dahil sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan patlıcanın fiyatı bu günlerde ciddi şekilde arttı. Semt pazarlarında ve marketlerde kilosu 25 ila 40 lira arasında değişen patlıcan, son bir haftadır en yüksek fiyatlı sebze olarak dikkat çekiyor. Pazar esnafı, önümüzdeki günlerde fiyatların düşeceğini umut ediyor.

Diyarbakır’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri düzenlendi Diyarbakır’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri düzenlendi

Özellikle bayram öncesinde 5 liraya kadar düşen patlıcan fiyatları, bu hafta üretimdeki kısıtlamalar nedeniyle tekrar yükseldi ve pazarda 40 TL'ye kadar çıktı. Dolmalık ve kurutmalık patlıcanların bu aylarda toplanmasıyla birlikte fiyatların arttığı belirtiliyor.

Semt pazarı esnafı, bayram dolayısıyla patlıcanın yerinde toplanmadığını ve bu durumun ürün arzını azalttığını ifade ediyor. Ancak ürünlerin normal seyrine dönmesiyle birlikte fiyatların tekrar düşeceğini öngörüyorlar.

Kaynak: UĞUR ERSİN