Diyarbakır'da Ahmedi Hani Anadolu Lisesi öğrencileri, okudukları romanlardan esinlendikleri karakterleri canlandırarak bir sergi düzenledi. Her tablonun ünlü romanlardan sahneleri ve karakterleri betimlediği bu sergi, ziyaretçilere edebi bir yolculuk sunuyor. Sergi, klasik ve modern romanlardan seçilmiş temalarla görsel bir şölen yaşatıyor.

Serginin açılışını gerçekleştiren İlçe Milli Eğitim Müdürü Kayahan Subaşı, konuşmasında, çocukları hayata hazırlarken sadece akademik yeteneklerini geliştirmeye odaklanmadıklarını vurguladı. Subaşı, “Okullarımızda eğitim-öğretim faaliyetlerini bütüncül bir yaklaşımla ele alıyoruz. Çocuklarımızın sanatsal ve sportif yeteneklerini de ortaya çıkarabilecekleri ortamlar yaratmaya çalışıyoruz. Bugünkü sergimiz de bunun bir örneği. Ahmedi Hani Anadolu Lisesi'nin edebiyat öğretmeni ve öğrencileri, yıl boyunca emek verdikleri bu projede roman karakterlerini canlandırarak özgün bir çalışma ortaya koydular. Bu çalışmanın halka açık olarak sergilenmesini istedik” dedi.

Diyarbakırlılar Serinlemek İçin 10 Gözlü Köprü'ye Akın Ediyor Diyarbakırlılar Serinlemek İçin 10 Gözlü Köprü'ye Akın Ediyor

Ahmedi Hani Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Gülseher Sevinç, projenin olumlu tepkiler aldığını belirterek, “Çalışmamıza Eylül ayında başladık. Proje üç aşamalıydı. İlk aşama kitap okumayla başladı. Öğrenciler seçtikleri kitapları okudular. İkinci aşamada, öğrenciler kitapları bitirdikten sonra karakter analizlerine geçtiler. Üçüncü aşamada ise roman kahramanlarını aynı kostüm ve imajlarla gerçek hayatta canlandırdılar.  Halktan olumlu geri dönüşler alıyoruz” diye konuştu.

Karayip Korsanları serisinden Kaptan Jack Sparrow karakterini canlandıran 3. sınıf öğrencisi Burak Aktoprak, “Edebiyat öğretmenimizin desteğiyle Eylül ayında kitap okumaya başladık. Kitapları okuduk, filmlerini izledik ve karakter analizlerini yaptık. Sonrasında karakterleri canlandırdık. Kostümleri kendimiz tasarladık” dedi.

Hababam Sınıfı serisinden Adile Naşit’i canlandıran Şeyma Egin ise, “Çalışmamız üç aşamadan oluştu. Hocamızın desteğiyle önce kitapları okuduk, ardından roman tahlili yaptık ve karakterleri canlandırdık. Kostüm ve kıyafetlerimizi kendimiz hazırladık” ifadelerini kullandı.

Ziyaretçilerden Zehra Egin, “Öğrencilerin kostümleri çok güzeldi. Ablam Adile Naşit olmuştu, çok güzeldi ama kaşları bana komik geldi” dedi.

Diyarbakır'da bir AVM'de düzenlenen sergi, sanat ve edebiyatın birleştiği noktada ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim sunuyor. Sanatın iyileştirici ve birleştirici gücünü hissetmek isteyen herkes için bugün sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Kaynak: İHA