Kayapınar İlçesi'nde bulunan Starbucks ve Sur İlçesi'nde bulunan Burger King şubelerine giren grup, "Ceng, cihad, şehadet" sloganlarıyla tekbir getirerek içeri girmişti. Mekandaki müşterileri azarlayan grup, iş yerlerinde bulunan herkesi dışarı çıkarmıştı. Diyarbakır Barosu ve 76 sivil toplum kuruluşu ise saldırıyı kınayarak tedbir alınmasını talep etmişti.

İçişleri Bakanlığı, Sur ve Kayapınar ilçelerindeki bu iki ayrı işletmeye giren 16 kişinin gözaltına alındığını belirterek, "22 Haziran 2024 Cumartesi günü Diyarbakır'da gerçekleşen bu olayla ilgili işlemler Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Gözaltındakiler bugün Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edileceklerdir." açıklamasını yaptı.

Diyarbakır’da Çocukların Süs Havuzu Keyfi ve Uzmanların Uyarıları Diyarbakır’da Çocukların Süs Havuzu Keyfi ve Uzmanların Uyarıları

Sosyal medyada, Diyarbakır'daki işletmelerin bu saldırıya uğraması büyük tepki çekmişti. Birçok kullanıcı olaylardan HÜDA PAR'ı sorumlu tutmuştu. HÜDA PAR yetkilileri ise tepkiler üzerine yaptıkları açıklamada, eylemin kendileriyle hiçbir ilgisinin olmadığını vurgulamıştı.

Kaynak: UĞUR ERSİN