Diyarbakır’da, Trafik Haftası'nın önemi İl Emniyet Müdürü ve Trafik Şube Müdürünün katılımıyla vurgulandı ve öğrenciler ile sürücülerin bilinçlendirilmesi sağlandı. Merkez Kayapınar ilçesinde bulunan Fırat Bulvarı'nda gerçekleştirilen etkinlikte, "Hayatla Yarışılmaz" sloganıyla trafik denetimleri yapıldı ve halk bilgilendirildi.

Dybameniyett1

Dicle Elektrik Arama Kurtarma Ekibine AFAD Eğitimi Dicle Elektrik Arama Kurtarma Ekibine AFAD Eğitimi

İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, etkinlik kapsamında gazetecilere yaptığı açıklamada, Trafik Haftası'nı kutladı ve dünya genelinde bu haftanın Mayıs ayının ilk haftası olduğunu belirtti. Bu haftanın, trafik bilincini artırmak ve farkındalığı yükseltmek amacıyla düzenlendiğini vurguladı.

Kaya, dünya genelinde trafik kazalarının ölüm oranının yüzde 2.1 olduğunu ve bu durumun trafik kazalarını ölüm nedenleri arasında 11. sıraya yerleştirdiğini ifade etti. Ayrıca her yıl dünya genelinde 20-25 milyon kişinin trafik kazalarında sakat kaldığını belirtti. Kaya, gelişmiş ülkelerde altyapı ve teknolojik gelişmelerin trafik kazalarını önlemede etkili olduğunu ancak denetimlerin artırılmasının en büyük etken olduğunu vurguladı.

Dybamniyet22

Diyarbakır'da geçen yıldan bu yıla ölümlü trafik kazalarında yüzde 70 oranında azalma sağlandığını açıklayan Kaya, bu azalmanın artan denetimlerle doğrudan ilişkili olduğunu belirtti. Ayrıca, teknolojik denetimlere de önem verdiklerini ve Diyarbakır için bir proje yürüttüklerini paylaştı. Bu projede mevcut kamera sistemlerinin iyileştirilmesi ve yol işaret levhalarının artırılmasıyla birlikte 8 adet elektronik denetleme sistemi kurmayı planladıklarını söyledi. Ayrıca, şehir içi ve şehirler arası yollarda 8 hız tüneli projesinin son aşamaya geldiğini ve yakın zamanda hizmete açılacağını belirtti. Program, öğrencilerle birlikte yapılan fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE