Diyarbakır'da her yıl birçok boğulma vakasına sahne olan su depolama ve iletim tesisleri için Devlet Su İşleri (DSİ) önemli bir uyarıda bulundu ve yüzme yasağını duyurdu.

Cehennem sıcaklarının etkisiyle bunalan gençlerin tercih ettiği barajlar, göletler ve sulama kanalları, maalesef hayatlarına mal olmaya devam ediyor. Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte DSİ, söz konusu bölgelerde yüzmenin yasak olduğunu ilan etti. Yapılan açıklamada, barajlar, göletler, sel kapakları, regülatörler ve sulama kanallarının serinlemek için uygun olmadığına dikkat çekildi.

Açıklamada, "Baraj ve gölet gibi depolama tesislerimizin göl alanları engebeli bir zemin yapısına sahip olup, su derinliği ani olarak değişim gösterebilmekte bu da boğulma riskini artırmaktadır" ifadelerine yer verildi. Ayrıca, bu tesislerin altında bulunan zeminin balçık gibi kaygan olması ve suyun düşük sıcaklığı nedeniyle ani kramp riskinin yüksek olduğu vurgulandı.

Diyarbakır'ın Kavurucu Yaz Sıcağı Dayanılmaz Bir Realite Diyarbakır'ın Kavurucu Yaz Sıcağı Dayanılmaz Bir Realite

Sulama kanallarının da benzer riskler taşıdığı belirtilerek, "Sulama kanalları trapez kesitli yani 'v' harfine benzer şekilde yan duvarları eğimli olarak inşa edilmişlerdir. Dolayısıyla bu kanala giren bir kimse kanaldan çıkmakta zorlanacaktır" denildi.

Ayrıca, kanalların yan duvarlarının yosunlanmasıyla kayganlaşması ve akış hızının yüksek olması nedeniyle profesyonel yüzücülerin dahi başa çıkamayacağı vurgulandı.

DSİ Genel Müdürlüğü, söz konusu tesislere girişi engellemek için fiziki tedbirler alırken, vatandaşların da bu konuda duyarlı olması ve gerekli uyarıları yapması önemle vurgulandı. Girişimlere rağmen durumun kontrol altına alınamaması halinde ise güvenlik güçlerine bilgi verilmesinin hayati önem taşıdığı belirtildi.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE