Geçen yıl Diyarbakır'da Kahramanmaraş merkezli depremlerde hasar gören Serin-2 Apartmanı'nda yaşamını yitiren 77 kişinin ölümü ve 29 kişinin yaralanmasıyla ilgili olarak, biri müteahhit dört tutuksuz sanığın yargılanması başladı. Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, binanın müteahhidi Hüseyin B, statik betonarme projeye onay veren Nasir Ç. ve statik proje müellifi Cihan U. hazır bulundu. Fenni mesul Ekrem B. ise duruşmaya katılmadı. Mağdurlar ve avukatları da duruşma salonundaydı.

Amedspor'da Başkanlık İçin Belirsizlik Devam Ediyor Amedspor'da Başkanlık İçin Belirsizlik Devam Ediyor

A W186084 02

Kimlik tespitinden sonra savunma yapan Hüseyin B, binanın müteahhidi olmadığını ve projeyi bilmediğini iddia etti. Hüseyin B, "Söz konusu apartmanda hiçbir mülküm yok. Bana yöneltilen suçlamayı reddediyorum" dedi.

Sanık Nasır Ç. ise, dava konusu binanın proje tarihinde İnşaat Odası Diyarbakır Şubesi'nde yönetim kurulu üyesi olduğunu belirtti. Nasır Ç, projelerin incelenmesi ve onaylanmasının kendilerinin sorumluluğunda olmadığını savundu.

Sanık Cihan U. da, binanın sadece statik projesini hazırladığını ve inşaatın belediyenin denetiminde olduğunu söyledi. Cihan U, binaya hiç gitmediğini ve projeden haberi olmadığını iddia etti.

Depremde yakınlarını kaybeden müştekiler, köprülü kavşak yapımının sarsıntıya sebep olduğunu iddia etti. Bankada ise kolon kesme iddiaları bulunduğunu belirttiler.

Cumhuriyet savcısı, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi gerektiğini belirtirken, mahkeme heyeti ise ilgili kurumlara araştırma yapılması için talimat vererek duruşmayı erteledi.

İddianamede, tutuksuz sanıklar Hüseyin B, Cihan U, Nasır Ç. ve Ekrem B. hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma" suçundan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası isteniyor.

Kaynak: İHA