Diyarbakır'da 6 Şubat 2023'teki Kahramanmaraş merkezli depremlerde Hisami Apartmanı'nın yıkılması sonucunda 100 kişinin hayatını kaybettiği ve 32 kişinin yaralandığı olayla ilgili olarak tutuklanan 2 müteahhit ve 2 arsa sahibinin yargılanması devam ediyor.

Diyarbakır'ın Yemyeşil Marulu Pazarlarda! Diyarbakır'ın Yemyeşil Marulu Pazarlarda!

Duruşma, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Tutuklu müteahhitler Mehmet Ali Korkut ve Mehmet Meşe ile arsa sahiplerinden Nurettin Özcan, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldılar. Ancak arsa sahibi Ahmet Özcan ise duruşmada yer almadı. Mağdur müştekiler, depremde binanın enkazında sevdiklerini kaybettiklerini belirterek, şikayetçi oldukları sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

Cumhuriyet savcısı, hazırladığı mütalaasında sanıkların tutukluluk halinin devamını ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesini önerdi. Sanık Korkut, yıkılan binayla hiçbir ilgisinin olmadığını ve suçsuz olduğunu savundu. Uzun süredir tutuklu olduğunu belirterek tahliye talep etti. Diğer sanıklar Meşe ve Özcan da tahliye talebinde bulundu. Mahkeme, savunmaların ardından sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 24 Eylül'e erteledi.

İddianamede, tutuklu sanıkların, binanın müteahhitleri Mehmet Ali Korkut ve Mehmet Meşe ile arsa sahipleri Ahmet Özcan ve Nurettin Özcan'a "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma" suçundan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

Kaynak: İHA