Diyarbakır'ın coğrafi işaret tescilli ciğer kebabı, Kurban Bayramı'nda büyük ilgi gördü. Seyyar satıcılarla birlikte 550 ciğercinin faaliyet gösterdiği kentte, bayram boyunca 15 ton ciğer tüketildi.

Ciğercilerden Remzi Dostdoğru, “Bu sıcak havaya rağmen, yoğun talep bizi mutlu ediyor. Kurban Bayramı’nda kent genelinde 15 ton ciğer tüketildi. Karadeniz, Ege, İç Anadolu, Almanya, Hollanda, İngiltere ve Kanada’dan gelenler var. Gelen herkes de ciğerimizi yemeden gitmiyor. Hayatında hiç sakatat yememiş insanlara bile bu ciğeri tavsiye ediyorum. Çünkü ciğer, et ve kıymadan farklı bir lezzet sunuyor” dedi.

Ağır ve orta hasarlı binaların yıkımını bir an önce yapılması çağrısı Ağır ve orta hasarlı binaların yıkımını bir an önce yapılması çağrısı

Diyarbakır’ın yöresel lezzetlerinden olan coğrafi işaret tescilli ciğer kebabı, Kurban Bayramı'nda hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Bayram süresince 15 ton ciğer tüketilen kentte, ciğer kebabı ustalarından Remzi Dostdoğru, bayramın ilk günü işletmelerin kapalı olduğunu belirterek, “Bizim işletmemizde üç günlük bayram servisimizde yaklaşık bir ton ciğer tükettik. Bu sıcak havada bile yoğun talep görmek bizi mutlu ediyor. Ciğerin kilosunu 600 liradan alıp porsiyonunu 300 liradan satıyoruz. Geçen Ramazan Bayramı'nda sıcaklık 16-17 dereceyken, bu Kurban Bayramı'nda 40-42 dereceye kadar çıktı. Sıcak hava işimizi bir miktar olumsuz etkiledi, ama genel olarak fark olmadı. Bu üç günlük bayram sürecinde Diyarbakır genelinde yaklaşık 15 ton ciğer kebabı tüketildi” dedi.

Sur ilçesinde 25 yıldır ciğercilik yaptığını belirten Dostdoğru, “Diyarbakır ciğeri çok lezzetlidir. Kuzu ciğeri kullanıyoruz. Hem taze hem de ustaların el lezzeti var. İşimizi severek yapıyoruz ve bu nedenle ciğerimiz bambaşka oluyor. Diyarbakır’da şu an müşteri kitlesinin yüzde 40’ı yabancı, yüzde 60’ı yerli. Karadeniz, Ege, İç Anadolu, Batı bölgelerinden ve Almanya, Hollanda, İngiltere, Kanada gibi ülkelerden gelenler var. Gelen herkes ciğerimizi beğeniyor. Hayatında hiç sakatat yememiş insanlara bile ciğerimizi tavsiye ediyorum. Çünkü ciğer, et ve kıymadan farklı bir tat sunuyor” diye konuştu.

Diyarbakır ciğer kebabını severek tükettiğini belirten Mesut Can Yalçın, “Bursa’dan geldim. Diyarbakır’a ilk gelişim. Çok nezih bir şehir, özellikle insanları çok sıcak. Zaten lezzete diyecek bir şey yok. Ciğerin anavatanına geldik, tadı çok güzel. Diyarbakır ciğerini başka yerlerle kıyaslayamam. Çok lezzetli” şeklinde konuştu. Ankara’dan Diyarbakır’ı gezmeye gelen Hatice Aralı ise, “Ankara’dan geliyoruz. İlk defa Diyarbakır’a geldik. Direkt buraya geldik. Normalde ciğer yemeyen biriyim, ama on numara. Ben yiyorsam, herkes yesin” dedi. 

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE