Bu çocuklar Tarih Yazan Çocuklar! Bu çocuklar Tarih Yazan Çocuklar!

Diyarbakır'da günün ilk ışıklarıyla başlayan yoğun çiğerci mesaisi, gece geç saatlere kadar devam ediyor. Kentin önemli ekonomik katkılarından biri olan tescilli ciğer kebabı, Diyarbakır'ın gururu olarak biliniyor. 2023'te 380 TL olan çiğ ciğerin fiyatı, 2024'te 500 TL'ye yükseldi. Porsiyon fiyatı ise 230 TL'den 260 TL'ye çıkarıldı.

Ciğerr

Diyarbakır Lokantacılar Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Haşim Elkaan, asgari ücret zammının ardından ciğer fiyatlarına fazla artış yapılmadığını belirtti. Diyarbakır'ın tescilli ciğeri, 2023'te günlük 7,5 ton, yılda ise 2 bin 700 ton satışla büyük ilgi görüyor. Elkaan, ciğerin yerli ve yabancı turistlerin damak zevkine hitap ettiğini vurgulayarak, çiğ ciğerde yüzde 30, porsiyon ciğerde ise yüzde 10 zam yapıldığını açıkladı.

Haşim Elkaan

Diyarbakır ciğerinin tadına bakanların memnuniyetini dile getiren esnaf, şehir dışından gelen vatandaşların bile bu lezzeti tatmak için geldiğini ifade etti. Ciğerin tescilli olduğunu hatırlatan esnaf, fiyat artışlarına rağmen porsiyon fiyatındaki artışın minimal olduğunu ve bu durumun Diyarbakır esnafının özverisiyle gerçekleştiğini belirtti.

Müşterilerden Ercan Koyuncu, Diyarbakır ciğerinin Türkiye genelinde daha fazla tanıtılması gerektiğini söyleyerek, ciğerin fiyatının önemli olmadığını, tadına doyulmazsa bile tüketilebileceğini vurguladı. Diyarbakır ciğerinin hak ettiği değeri bulması için tüm Türkiye'ye tanıtılması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: İHA