Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan Sur İhya Projesi, tarihi Sur ilçesini adeta küllerinden yeniden doğurdu. Artık huzur ve güvenin egemen olduğu sokaklarda turist grupları özgürce dolaşıyor.

Diyarbakır’da Anız Yangını Diyarbakır’da Anız Yangını

Diyarbakır, hükümetin yaptığı yatırımlarla adeta yeniden doğmuş gibi. Bu yıl 3 milyon turistin beklendiği kentte, ziyaretçilerin gözdesi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla restore edilen tarihi Sur ilçesi. Yenilenen Sur'un esnafı da heyecanla 3 milyon turisti bekliyor. Bir zamanlar insanların korkudan adım atamadığı sokaklar, şimdi yerli ve yabancı turistlerin güvenle ziyaret ettiği mekânlara dönüşmüş durumda.

Diyarbakır, geçmişteki olumsuzlukları silerek turizmde büyük bir atılım gerçekleştiriyor. Huzur ve güvenin sağlanmasıyla birlikte, tarihi kent turizminin yeni bir merkezi haline gelmiş durumda. 2023 yılında 1 milyon 253 bin turist ağırlayan kent, bu yıl için 3 milyon turist hedefliyor. Yapılan girişimlerle birlikte, Diyarbakır artık binlerce yıllık tarihine ev sahipliği yapan bir turizm destinasyonu olarak öne çıkıyor.

TÜRSAB Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Akyıl, 2024 yılında konaklamalı 3 milyon turistin Diyarbakır'a gelmesini beklediklerini ifade etti. Akyıl'a göre, geçtiğimiz yıl günübirlik turistlerle birlikte kente 2 milyon turist gelmişti. Bu yıl ise konaklama sayısının 1 milyon 500 bin ile 2 milyon arasında olması bekleniyor. Ramazan ayı dışında turist yoğunluğunun artmasıyla birlikte, yaklaşık 3 milyon turistin Diyarbakır'ı ziyaret etmesi bekleniyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabahattin Genç, Diyarbakır'ı "geçmiş uygarlıkların sergilendiği bir açık hava müzesi" olarak tanımlıyor. Kentin UNESCO Dünya Mirası listesinde yer aldığını vurgulayan Genç, Diyarbakır'ın büyük turizm potansiyeline sahip olduğunu belirtiyor.

Hendeklerle yıkıma uğramış ancak Sur İhya Projesi ile canlanan tarihi bölgenin esnafı, 3 milyon turisti heyecanla bekliyor. Sur esnafından Şinasi Bozkuş, Sur'un artık Türkiye'nin ve hatta dünyanın çeşitli yerlerinden gelenlerin uğrak yeri haline geldiğini ifade ediyor. Bu beklentiye katılan Hasanpaşa Hanı esnafından Kadri Önalan da, tarihi Sur'a yoğun ilgi olduğunu ve bu yılın kentleri ve esnafı için bereketli bir dönem olacağına inandığını belirtiyor.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE