Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'de düzenlenen NATO zirvesine katılmadan önce Valiler Kararnamesi'ni imzaladı.

G S E0Q X R Wk A E Y J Y Q

Diyarbakır'ın yeni valisi Zorluoğlu göreve başladı Diyarbakır'ın yeni valisi Zorluoğlu göreve başladı

Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle Diyarbakır Valiliği'ne Mülkiye Başmüfettişi Murat Zorluoğlu atandı. Murat Zorluoğlu, daha önce AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı olarak da görev yapmıştı.

Murat Zorluoğlu Kimdir?

1971 yılında Ankara/Haymana’da doğdu. İlkokulu Trabzon-Çaykara-Kumlu Köyü İlkokulu'nda, ortaokulu Trabzon İmam Hatip Lisesi'nde, liseyi Trabzon Lisesi ve İstanbul-Hayrullah Kefoğlu Lisesi'nde, yükseköğrenimini ise 1993 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde tamamladı.

Mülki idare amirliği mesleğine 1994 yılında Trabzon kaymakam adayı olarak başladı. Kaymakam adaylığı sonrasında sırasıyla 1997-1999 yıllarında Mersin Gülnar Kaymakamlığı, 1999-2003 yıllarında Bingöl Genç Kaymakamlığı yaptı. 2003-2008 yılları arasında Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü ve 2008-2012 yıllarında ise aynı yerde Dış İlişkiler ve Projeler Daire Başkanlığı, İnceleme ve Soruşturma Daire Başkanlığı ve Mevzuat ve Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Ayrıca, 2005-2012 yılları arasında Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nde (YBYK) Türkiye Heyeti'nin Milli Sekreteri ve Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Demokrasi Yönlendirme Komitesi'nde (CDLR) Türkiye adına üye olarak görev yaptı.

15 Eylül 2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan müşterek kararname ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı'na, Nisan 2013 tarihinden itibaren de bu Bakanlıkta Müsteşar Yardımcılığı Vekilliği'ne atandı. Mart 2015-Temmuz 2017 yılları arasında Elazığ Valiliği, 2017-2018 yıllarında ise Van Valiliği ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi ve bu görevini sürdürmektedir.

Eğitim alanında, 2004-2005 yıllarında Nottingham Üniversitesi'nde (İngiltere) Kamu Yönetimi Bölümü'nde yüksek lisans yaparak, Avrupa Birliği Karar Mekanizmalarına Yerel ve Bölgesel Yönetimlerin Etkisi konulu tez çalışması ile Avrupa Birliği bölgesel politikaları ve yapısal fonlarını inceledi. 2007 yılında Birmingham Üniversitesi'nde Avrupa Birliği'nin yapısı ve politika oluşturma süreçleri konularında dört aylık akademik programa katıldı.

2011 yılında yayınlanan "Local Authorities in Turkey" (Türkiye’de Mahalli İdareler) adlı kitabı ve "Yeni Yerel Yönetimler Mevzuatı ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı" adlı makalesi bulunmaktadır. Murat Zorluoğlu, evli ve üç erkek çocuk babası olup, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Kaynak: UĞUR ERSİN