Diyarbakır’da 14 kadın ve erkek kick boksçu, antrenörleriyle birlikte ringe çıkarak Dünya Kupası ve Akdeniz Şampiyonası'nda 34 madalya kazandı. Alfa Fight Academy Kulübü sporcuları, şimdi Türkiye şampiyonasına hazırlanıyor.

A W218519 01

Amedspor, Ersun Yanal ile prensip anlaşmasına varıldı Amedspor, Ersun Yanal ile prensip anlaşmasına varıldı

Üniversite ve lise öğrencisi olan 14 kick boksçu, 15-19 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen Dünya Kupası ve Akdeniz Şampiyonası'nda altın, gümüş ve bronz madalya olmak üzere toplam 34 madalya kazandı. Sporcular, milli takım kriterlerini belirleyecek olan Konya'daki Türkiye şampiyonasına hazırlıklarını sürdürüyor.

2. Kademe Kick Boks Antrenörü ve sporcu Dilek Erol (26), aynı tarihlerde iki turnuvaya katıldıklarını belirtti. İlk olarak Dünya Kupası'na, ardından ise Akdeniz Şampiyonası'na katıldıklarını ifade eden Erol, "Sabah Dünya Kupası'nda, akşam ise Akdeniz Şampiyonası'nda dövüştük. Bu turnuvalara 14 sporcuyla katıldık ve 15 gümüş, 19 bronz madalya kazandık. Bu turnuvalar milli takım kriterleri arasında olduğu için her ikisine de katılmak zorundaydık. Şu anda milli takım kriterlerini karşılayan iki sporcumuz var ve biri de benim. Hem sporcu hem de antrenör olarak görev yapıyorum" dedi.

Erol, sporcusuyla aynı anda ringe çıkmanın heyecanını dile getirerek, "Final maçlarında aynı anda dövüşüp kıran kırana mücadele ediyoruz. Bu turnuvada Avustralyalı rakibime yenildim ve ikinci oldum. Diğer arkadaşlarımız arasında ise Akdeniz Şampiyonası'nda iki, Dünya Kupası'nda bir şampiyonumuz var. Şimdi milli takım kriteri için son bir turnuva kaldı: Konya'da yapılacak Türkiye şampiyonası. Bu turnuva milli takıma gidişimizi belirleyecek ve burada da canla başla mücadele edeceğiz" diye konuştu.

Erol, sözlerine şöyle devam etti: "Son bir turnuvamız kaldı. Orada milli takıma en iyi şekilde sporcularımızı sokup ülkemizi ve şehrimizi temsil etmek istiyoruz. Spora biraz daha destek istiyoruz. 14 kişi yerine daha kalabalık bir ekiple Dünya Kupası'na gidebilirdik. Destek eksikliği nedeniyle zorlanıyoruz. Çocukların ve ailelerin bütçesi belli. Milli takım belirleme kriterimiz ise şöyle: Yıl içinde üç turnuva yapılır. Biri ocak ayında, biri mayıs ayında ve yazın Türkiye şampiyonası. Bu üç turnuvadan geçen sporcular yıl sonunda puanlanır ve en yüksek puanı alan milli takıma gider. Şu anda iki turnuvayı başarıyla tamamladık. Son ayağımız Türkiye şampiyonası kaldı."

Sporculardan Merve Kaymaz (18), üniversite birinci sınıf öğrencisi olduğunu belirterek, "Beden Eğitimi Öğretmenliği okuyorum. Bu spora yedi yıl önce arkadaşımın yönlendirmesiyle başladım. Sonrasında antrenörlerim Bilgin Erol ve Dilek Erol ile tanıştım ve maçlara yönlendirildim. 15-19 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da iki ayrı şampiyona düzenlendi. Akdeniz Şampiyonası'nda şampiyon oldum, Dünya Kupası'nda ise bir ikincilik ve bir üçüncülük kazandım. Bu yerlere gelmemde en büyük destekçim antrenörlerim ve ailemdi" dedi.

Lise son sınıf öğrencisi Mustafa Yakut (17) ise bu spora sınıf arkadaşının yönlendirmesiyle başladığını söyledi. Yakut, "Daha sonra Bilgin hocam ve arkadaşlarımla birlikte İstanbul’a giderek Dünya Kupası'na katıldık. Bu turnuvada üçüncülük, Akdeniz Şampiyonası'nda ise ikincilik kazandım. Toplamda dört madalya elde ettim. Bir sonraki hedefimiz Konya’daki şampiyonluk" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA