Uzay İstasyonu'nda bulunan Gezeravcı, Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesindeki etkinlikte Vali Ali İhsan Su ve Sanayi Teknoloji Bakan Yardımcısı Ahmet Yozgatlıgil'in de katılımıyla öğrencilere seslendi.

Dünyaya dönüşü bir kez daha ertelendi Dünyaya dönüşü bir kez daha ertelendi

U Z A Y Y Y

Etkinlikte öğrencilerin meraklı sorularına içten cevaplar veren Gezeravcı, bir öğrencinin "Uzay nasıl bir yer, gerçekten boşluk mu?" sorusuna şu şekilde yanıt verdi: "Uzay, sadece bir boşluk değil. İçerisinde ay, yıldızlar, gezegenler gibi unsurlar barındırıyor. Uzayı bir şehir gibi düşünürsek; ay, evimize en yakın komşumuz gibi oluyor. Dünya, güneşin etrafında dönerken, güneş de Samanyolu galaksisinin merkezinde döner. Bu sistemin her bir parçası kendi etrafında dönerek büyük bir denge oluşturuyor."

Astronotluk yolculuğunu sorması üzerine Gezeravcı, "Yolculuğun ilk kısmında uzun bir şehirlerarası yolculuk gibi, Ankara'dan İstanbul'a gitmek gibi bir şeydi. Tek fark, bunu yukarı doğru yapıyoruz ve düşmemek için çok hızlı yapıyoruz. Ancak sadece 10 dakika sürdü. Önceden neler olacağını bilmiyor olsam korkabilirdim, ama bize önceden bilgi verdikleri için bu endişe yaşanmadı." şeklinde cevapladı.

Bakanlık3

Ayrıca, öğrencilerin karadelikle ilgili sorularına Gezeravcı, "Karadelikleri uzaydaki çok güçlü elektrikli süpürge gibi düşünebilirsiniz. Yakınında yer çekimi o kadar güçlüdür ki, hiçbir şey ondan kaçamaz, hatta ışık bile. Bu yüzden gözlemlenemezler. Ancak özel teleskoplar aracılığıyla yıldızların hareketlerindeki değişikliklere bakarak varlıkları tespit edilebilir." şeklinde yanıt verdi.

Astronot olmak isteyen bir öğrenciye tavsiyelerde bulunan Gezeravcı, "Okul eğitimlerinizi tamamladıktan sonra, ülkemizin planladığı astronot eğitim programlarına katılabilirsiniz. Ancak öncelikle öğretmenlerinizin anlattığı derslere odaklanmalısınız. Üniversiteyi başarıyla bitirdikten sonra, astronot olabilir veya bilim alanında çalışabilirsiniz. Uzaya gitmek için sadece astronot olmak gerekmez, bilim insanları da uzaya araştırmalar yapmak için gidebilirler." dedi.

Etkinlik sonunda Gezeravcı, öğrencilere teşekkür ederek, "Bu anı sizinle paylaşabilmek mutluluk verici. Vatan topraklarına geldiğimde, en yakın zamanda yüz yüze görüşebilmek dileğiyle şimdilik veda ediyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak: FIRAT KARAHAN