Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Diyarbakır’da inşası süren TOKİ Deprem Konutlarının içmesuyu isale hattında çalışmalarını sürdürüyor.

15 Temmuz şehidi kabri başında dualarla anıldı 15 Temmuz şehidi kabri başında dualarla anıldı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, modern sulama tekniklerini tarımda yaygınlaştırmak, tarım arazilerinden en yüksek verimi sağlamak, halka sağlıklı ve içilebilir su temin etmek ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak amacıyla büyük bir çaba gösteriyor. Sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkan DSİ, bu doğrultuda önemli projelere imza atıyor.

Bu çerçevede, DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Diyarbakır-Bağlar TOKİ Deprem Konutları İçmesuyu İsale Hattı” inşaatı çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Balta, “Proje kapsamında 21 kilometresi çelik, 9 kilometresi HDPE olmak üzere toplam 30 kilometre boru döşenmesi, 3 adet içmesuyu deposu, 1 adet pompa istasyonu ve gerekli diğer küçük sanat yapılarının inşa edilmesi planlanmaktadır” dedi.

Projenin tamamlanmasıyla birlikte toplam 20 bin adet deprem konutunun içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacağı ve şu anda fiziki gerçekleşme oranının %75 seviyesinde olduğu açıklandı.

Kaynak: UĞUR ERSİN