6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 7,7 ile 7,6 şiddetindeki deprem, Diyarbakır dahil olmak üzere 11 ilde ciddi hasara neden oldu. DSİ 10. Bölge Müdürlüğü ekipleri, kentte arama-kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarını öncelikli olarak yürütüyor.

Aynı zamanda, Hatay'da 9 adet sondaj kuyusu açan ekipler, Diyarbakır'da ise TOKİ konutlarına içme suyu isale hattı çalışmalarına hız verdi. DSİ 10. Bölge Müdürü Muharrem Çağlancı, 150'e yakın iş makinesiyle depremin hemen ardından sahada aktif olarak görev aldıklarını vurgulayarak, depremzedelere başsağlığı, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diledi.

Sanayi esnafını bezdiren hırsız polis tarafından yakalandı Sanayi esnafını bezdiren hırsız polis tarafından yakalandı

Çağlancı, bölge genelindeki baraj ve göletlerde herhangi bir sorun yaşanmadığını belirtirken, Hatay'da açılan 9 sondaj kuyusunun yaklaşık 300 bin depremzedenin su ihtiyacını karşıladığını ifade etti. Ayrıca, Diyarbakır'daki TOKİ konutlarında içme suyu çalışmalarının Eylül ayında tamamlanması hedefleniyor.

Bölge Müdürlüğü olarak depremin hemen ardından hizmete sunulan tesislerle yaklaşık 3 bin kişinin ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirten Çağlancı, ileriki aşamalarda 20 bin konutun içme suyu ihtiyacını karşılamak için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Kaynak: FIRAT KARAHAN