DSÖ Başkanı Ghebreyesus, X hesabından yaptığı açıklamada, Gazze nüfusunun önemli bir kısmının feci açlık ve kıtlık benzeri koşullarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Ghebreyesus, "5 yaşın altındaki 8 binden fazla çocuğa akut yetersiz beslenme teşhisi kondu ve tedavi edildi; bunlardan 1.600'ü şiddetli akut yetersiz beslenme oranına sahip." dedi.

Biden, Zelenskiy'e 'Putin' dedi, Harris ile Trump'ı karıştırdı Biden, Zelenskiy'e 'Putin' dedi, Harris ile Trump'ı karıştırdı

Sağlık hizmetlerini güvenli bir şekilde sunamamanın, yetersiz beslenen çocuklar için riskleri önemli ölçüde artırdığına dikkat çeken Ghebreyesus, çocuklar için en iyi ilacın "barış" olacağını vurguladı.

Ghebreyesus, bir diğer X paylaşımda, "Gazze savaşının başlangıcından bu yana Doğu Kudüs dahil Batı Şeria'da artan şiddet, 7 Ekim 2023 ile 10 Haziran 2024 tarihleri ​​arasında 126'sı çocuk 521 Filistinlinin ölümüyle sonuçlandı." ifadelerine yer verdi. Ghebreyesus ayrıca 800'ü çocuk olmak üzere 5,2 binden fazla kişinin de yaralandığını aktardı. 

Kaynak: İLKHA