Dicle Nehri’nde ceset ihbarı ekipleri harekete geçirdi Dicle Nehri’nde ceset ihbarı ekipleri harekete geçirdi

Dündar Apartmanı'nın yıkılması sonucu 38 kişinin hayatını kaybettiği trajik olayın ardından, tutuklu sanıklar İlhami Dündar ve Sercan Erbey ile tutuksuz sanık arsa sahibi Seydo Bozkaya'nın yargılanması devam ediyor. 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketinde Dündar ve Erbey, Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldılar. Ancak tutuksuz sanık Bozkaya duruşmaya iştirak etmedi.

Mağdur V.K, duruşmada binanın enkazında 3 çocuğunun yaşamını yitirdiğini, eşinin ise yaralandığı ve yatalak durumda olduğunu belirterek, sanıklardan şikayetçi olduğunu ve adaletin sağlanmasını talep etti.

Cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıklar Erbey ve Dündar'ın suçlu bulunarak cezalandırılmalarını ve tutukluluk hallerinin devamını, tutuksuz sanık Bozkaya'nın ise beraatini önerdi.

İddianamede, müteahhitler Erbey ve Dündar ile arsa sahibi Bozkaya hakkında, "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma" suçundan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

Sanık Dündar ve Erbey'in savunmalarının ardından mahkeme, tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 20 Mayıs tarihine erteledi.

Kaynak: İHA