Hollanda'nın eski başbakanlarından olan Dries van Agt, 1977-1982 yılları arasında başbakanlık yapmıştır. Katolik inancını ön planda tutan bir siyasetçi olarak bilinen Van Agt, Hristiyan Demokratik Çağrı partisinin ilk lideriydi. Ancak sonraki yıllarda eşiyle birlikte kendi rotalarını çizmişlerdir.

I A Qzyl 2

Geçtiğimiz hafta, Van Agt çiftinin "birlikte ve el ele öldüğü" bildirildi. Haklar Forumu isimli sivil toplum kuruluşundan yapılan açıklamada, çiftin sağlık durumlarının kötü olduğu ve birlikte ölmek istedikleri ifade edildi. Eski başbakan Van Agt, 2019'da geçirdiği beyin kanamasının ardından tam olarak iyileşememişti.

Siyonist rejim kadın ve çocukları vurdu: 19 şehid Siyonist rejim kadın ve çocukları vurdu: 19 şehid

Çiftin ölümü, Hollanda'da "ikili ötanazi" eğiliminin arttığı bir döneme denk gelmektedir. Ülkede 2020 yılında 26 çift, ötanazi yoluyla birlikte ölüm kararı almıştı. Bu sayı, 2021'de 32'ye ve 2022'de 58'e yükselmiştir.

Hollanda'da ötanazi, belirli koşullar çerçevesinde yasal olarak izin verilmektedir. Bu koşullar arasında katlanılamaz acı, iyileşme olasılığının olmaması ve uzun süredir ölüm isteği taşınması bulunmaktadır. Kararın ikinci bir doktor tarafından da onaylanması gerekmektedir ve ötanazi genellikle aile doktoru tarafından, evde gerçekleştirilmektedir.

Kaynak: FIRAT KARAHAN