Victor Albert, Buffalo Üniversitesi'nden bir araştırmacı olarak liderliğini yaptığı çalışmada, "Arabica'nın geçmişine dair kesin bir çizgi çizmek ve bugün yetiştirilen türlerle olan ilişkisini en doğru şekilde anlamak için günümüzdeki genetik bilgiyi kullanarak geriye doğru gittik" diyor.

Kahvenin Tarihi

Araştırmacılar, 39 farklı Arabica çeşidini incelediler ve 1700'lere dayanan bir örneğe de ulaştılar. İsveçli doğa bilimci Carl Linnaeus, bu bitkiyi kullanarak türün resmi adını belirlemişti. Nature Genetics dergisinde yayımlanan araştırmada, C. arabica'nın doğal yolla Coffea canephora ve Coffea eugenioides adlı iki çeşidin melezlenmesiyle oluştuğu bulundu. Albert, bu bulgunun önemini şu sözlerle vurguluyor: "Yani, Arabica'nın melezlenmesi, insan müdahalesi olmadan gerçekleşmiş bir doğa olayıydı."

Ukrayna, Avdeyevka istikametinde 100 asker kaybetti Ukrayna, Avdeyevka istikametinde 100 asker kaybetti

Bir Fotoğrafta Kahve Tarihi 03

Bilim insanları, bu melezleşmenin ne zaman gerçekleştiğini belirlemek için bilgisayar modeli kullandılar. Arabica'nın en eski darboğazının 610 bin yıl önce olduğu belirlendi. Darboğaz, farklı bölgelerde nüfusun önemli ölçüde azalmasını ifade ediyor. Bu nedenle, araştırmacılar, başlangıçta bu dönemin daha öncesine işaret ettiğini savunuyorlar, yaklaşık 1 milyon ila 610 bin yıl önceye dayanıyor.

Dünyanın en popüler kahvesi olan Arabica, küresel kahve pazarının yaklaşık %60'ını oluşturuyor.

Tarihi Kahve Makinesi

Kaynak: FIRAT KARAHAN