Bingöl'ün Genç ilçesinde gasp ettikleri ve patlayıcı yerleştirdikleri kamyonu Dürümlü mezrasında patlatarak gerçekleştirdikleri saldırıda yaşamını yitirenlerin aileleri, katliamın yıldönümünde Anneler Günü'nü anlamlı kıldı.

A W202187 07

Diyarbakır'da Sıcak Havalara Dikkat: Uzmanlardan Hayati Uyarılar Diyarbakır'da Sıcak Havalara Dikkat: Uzmanlardan Hayati Uyarılar

Terör saldırısında iki oğlu ve bir torunu kaybeden Saniye Yaman, İHA muhabirine Kürtçe olarak, 3 evladını kaybettikten sonra 8 yıldır onlardan ayrı yaşadığını ifade etti. Yaman, "Canları, öldükleri zaman, parçaları hepsi aklıma, gözümün önüne geliyor. Evet, Anneler Günü'nü kutlarlardı. Fistan, tülbent getirirlerdi" dedi.

Ailelerden Bahar Yaman, Anneler Günü'nü sessiz ve hüzünlü geçirdiklerini dile getirdi. Saniye Yaman için ise "Onun için bugünün anlamı büyük. Komşuyuz, çocukları bugünü unutmazdı, görüyorduk. Çocukları Anneler Günü'nde onun gönlünü hoş edecek hediyeler getirirdi. Bugün ise yok. Çocukları, torunu yok. Ölüm yıldönümleri. İlk günkü gibi acısı yüreğinde taze. Hepimiz için geçerli, çünkü biz aileyiz. O günü tarif edemiyorum" şeklinde konuştu.

Babasını ve iki kardeşini kaybeden Recep Yaman ise annelerin hepsinin mağdur olduğunu belirterek, gözlerinin çocuklarının yolunda olduğunu söyledi. Yaman, "Hepsi bize hediye getirecekti diye bekleyecekti. Hepsi umutsuz, hediyesiz kaldılar. Hem Anneler Günü, hem de şehitlerimizin ölüm yıldönümü aynı güne denk gelmesi daha da acıları da büyüdü" dedi.

"Her yıl aynı günü sanki şehitlerimizi yeni defnediyoruz gibi o acıyı yaşıyoruz. Gördüğünüz gibi terör örgütü Kürt-Türk ayırt etmiyor. Onların meselesi Türkiye'yi bölmek. Bu şehitlerimiz hepsi Kürt. Onların zihniyeti ile İsrail’in zihniyeti aynı. Benim gözüm de ikisi de terör. Çoluk, çocuk, kadın demeden katlediliyor. Burada da aynı şekilde PKK da yapıyor. Terör örgütü, çoluk, çocuk, Türk, Kürt demeden katlediyor."

Kaynak: İHA