Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Diyarbakır Valiliği'ni ziyaret etti ve Vali Ali İhsan Su ile görüştü. Şeref Defteri'ni imzalayan Bakan Tekin, Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlenen "İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı"nın ardından açıklamalarda bulundu.

Amedspor'da Başkanlık İçin Belirsizlik Devam Ediyor Amedspor'da Başkanlık İçin Belirsizlik Devam Ediyor

A W195885 03

Tekin, Türkiye genelinde olduğu gibi Diyarbakır'da da son 20 yılda eğitim alanında önemli değişimler yaşandığını belirtti. 2002-2003 eğitim-öğretim yılına kıyasla derslik sayısının üç kat arttığını vurgulayan Bakan Tekin, öğretmenlerin büyük çoğunluğunun bu dönemde atanmış olduğunu ifade etti. Bu iyileştirmelerin Diyarbakır'da da etkili olduğunu ve derslik başına düşen öğrenci sayısının azaldığını dile getirdi.

Tekin, Türkiye genelinde olduğu gibi Diyarbakır'da da öğretmen başına düşen öğrenci sayısının düşük olduğunu belirtti. Yapılan yeni okullar ve artan nüfusla birlikte eğitim altyapısının güçlendirileceğini ifade etti. Eğitim-öğretimdeki nitelikleri artırmak için yeni projelerin hayata geçirileceğini söyledi.

Yeni öğretmen atamalarının devam edeceğini belirten Tekin, eğitimdeki değişikliklerin toplumun geniş kesimlerinden ilgi gördüğünü ve bu katkıların önemli olduğunu vurguladı.

Eğitim programlarına ilgi büyük olduğunu belirten Bakan Tekin, bir hafta içinde programların milyonlarca kez indirildiğini ve binlerce görüşün bildirildiğini açıkladı. Bu ilginin eğitimdeki gelişmeleri toplumla birlikte çözme isteğini yansıttığını ifade etti.

Tekin, eğitim sürecinin güçlü bir altyapıya sahip olabilmesi için toplumun katkısının önemli olduğunu belirtti ve destek olan herkese teşekkür etti.

CHP'li vekillerin bakanlık önünde açıklama yapmasıyla ilgili soruya cevap veren Tekin, onların da katkılarına açık olduklarını ifade etti ve gelecek bir randevu için uygun bir zamanda beklediklerini dile getirdi.

Bakan Tekin'e AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehmet Galip Ensarioğlu, Mehmet Sait Yaz, Suna Kepolu Ataman ve AK Parti İl Başkanı Raşit Ocak eşlik etti.

Kaynak: İHA