El Salvador'un mevcut başkanı Nayib Bukele, dün yapılan seçimlerde oyların yaklaşık yüzde 87'sini aldı.

Siyonist işgal rejimi Batı Şeria'da 3 Filistinliyi şehid etti Siyonist işgal rejimi Batı Şeria'da 3 Filistinliyi şehid etti

Oyların yüzde 31,5'inin sayıldığı, Bukele'nin şu ana kadar 1 milyon 295 bin 888 oy aldığı, en yakın rakibinin ise 110 bin 244 oy aldığı belirtildi.

Seçimlerde ayrıca Bukele'nin partisi Yeni Fikirler (Nuevas Ideas), 60 sandalyeli mecliste rekor kurarak, 58 sandalye elde etti.

Filistinli bir baba ve El Salvadorlu annenin çocuğu olan 42 yaşındaki Bukele, 2019'da kazandığı seçimde ise yüzde 53 oy almıştı.

Bukele, bundan önce,  2015 - 2018 yılları arasında da, başkent San Salvador'un Belediye Başkanıydı.

Anayasa iki dönem başkanlığa izin vermediği halde, çok başarılı bir dönem geçiren Bukele'nin yeniden aday olabilmesi için bir nevi "hülle" yolu bulundu ve henüz başkanlık süresi dolmadan izin alarak, bir başka aday, vekil sıfatıyla meclis tarafından başkanlığa atandı ve bu sayede Bukele'nin takip eden seçimde yeniden aday olması sağlandı. Böylece son 100 yıl içinde, San Salvador'da ilk defa bir devlet başkanı ikinci dönem göreve gelmiş oldu.

Çetelerle savaşı onu başarılı kıldı

Bukele'nin başarılı olmasında en büyük etken öncelikle, göreve gelir gelmez çetelere ve suç dünyasına savaş açmasıydı. Bukele başkanlığı süresince ülke nüfusunun (6.300.000) yaklaşık yüzde 1.5 kadarını cezaevlerine gönderdi. Ülkede güvenliği ve huzuru büyük ölçüde sağladı. Ekonomide önemli hamleler yaparak, halkın refahını görece olarak yükseltti. (

Kaynak: İLKHA