Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Emir Ruşen, zararlı mavi ışığın uykusuzluk, yorgunluk ve dikkat dağınıklığına yol açtığını vurgulayarak, bu konuda önemli uyarılarda bulundu. Elektronik cihazların artan kullanımının, sağlığa olumsuz etkileri gündeme getirdiğini belirten Dr. Ruşen, özellikle akşam ve gece geç saatlerde cep telefonu, tablet ve bilgisayar kullanımının zararlı mavi ışıkların sirkadiyen ritmi bozduğuna dikkat çekti. Güneşten alınan sağlıklı mavi ışığın uyku düzeni ve sirkadiyen ritim düzenlenmesinde önemli bir rol oynadığını belirten Dr. Ruşen, elektronik cihazlardan yayılan mavi ışığın ise ciddi zararlar doğurabileceğini ifade etti.

Dr. Ruşen, zararlı mavi ışığın uyku-uyanıklık dengesini bozarak sabahları yorgunluk, sinirlilik ve dikkat dağınıklığına neden olduğunu açıkladı. Ayrıca, baş ağrılarında da artış gözlemlediklerini belirten Dr. Ruşen, uzun süre maruz kalmanın toksit ve zararlı mavi ışığın neden olduğu bir durum olduğunu belirtti.

Mavi ışığın mitokondriyalarda fonksiyon bozukluğuna yol açtığını belirten Dr. Ruşen, bu durumun vücudun tüm organlarında ciddi sıkıntılara neden olduğunu söyledi. Uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, huzursuzluk, gerginlik gibi belirtilerin yanı sıra, baş ağrılarının da uzun süre maruz kalmanın bir sonucu olduğuna dikkat çekti.

Her yıl yaklaşık 10 milyon insan kanser nedeniyle hayatını kaybediyor Her yıl yaklaşık 10 milyon insan kanser nedeniyle hayatını kaybediyor

Dr. Ruşen, toksik mavi ışık yayan malzemelerin az kullanılması, elektronik aletlere filtre takılması, çocukların bu tür etkilerine karşı dikkatli olunması gerektiğini önerdi. Ayrıca, mavi ışığa karşı koruyucu katmanlı gözlüklerin kullanılması ve her gün öğle saatlerinde yarım saat güneş ışığı alınmasının da önemli olduğunu belirtti.

Kaynak: İHA