8 Haziran 2022 tarihinde vatandaşların enflasyon karşısında korunması maksadıyla kira oranlarında uygulanmaya başlanan yüzde 25 sınırının 1 Temmuz 2024 tarihinde son bulması bekleniyor.

Söz konusu uygulamanın faydaları olduğu kadar kiracı ve ev sahipleri arasında yaşanan tartışmalar, kavgalar nedeniyle maalesef ölümle sonuçlanabilen olumsuz yönleri de oldu.

Umuma açık alanlarda kurban kesimi yapanlara cezai işlem Umuma açık alanlarda kurban kesimi yapanlara cezai işlem

Emlak Danışmanı Fatih Topal, yüzde 25 sınırının kaldırılması ile ilgili İLKHA'ya değerlendirmede bulundu.

"Çoğu zaman ev sahibi ve kiracıyı karşı karşıya geldi"
Yüzde 25 sınırı nedeniyle hem ev sahibinin hem kiracının hem de emlak sektörünün sıkıntı yaşadığını ifade eden Topal, "Malumunuz yaklaşık 1 buçuk yıl önce depremden bu yana yüzde 25 olayı devlet tarafından getirildi. Amaç kira artışlarının önüne geçmek fahiş fiyatları önlemekti. İlk 6 ay ve 8 ay bu uygulama çok güzel geçti ama sonrasında karşılıklı iki tarafın da rızasıyla bu pek önemsenmedi. Çoğu zaman da ev sahibi ve kiracıyı karşı karşıya getirdi. Çok sıkıntılı durumlar yaşandı. Burada hem ev sahibi hem kiracı hem de aradaki emlak firmaları olarak bizler bayağı bir sıkıntı yaşadık. Yüzde 25 sınırının 7'nci ayın biri itibarıyla kaldırılması söz konusu. Bunun kaldırılmasıyla birlikte daha önce yüzde 25 olayından dolayı evini kiraya vermekten vazgeçenler artık evini kiraya vermeye başlayacak." dedi.

"Yüzde 25 sınırının kaldırılması büyük oranda kiralık ev sıkıntısını azaltacaktır"

Yüzde 25'in kaldırılmasının ev sahiplerini rahatlatacak bir karar olacağını belirten Topal, "Şanlıurfa'da ve Türkiye genelinde kiralık ev fazlalığı çıkınca kira fiyatlarında dengeli bir ortam oluşacak. Çünkü bu yüzde 25 olayı ev sahipleri tarafından benimsenmedi. Geçen yıl 750 TL-800 TL’ye olan ev bu sene 1000 TL’ye çıktı. Dolayısıyla ev sahipleri çok çok fazlasıyla mağdur oldu. Enflasyon oranlarında diğer enflasyon ürünlerine karşı mücadele edemez oldular. Ev sahipleri kendi mülklerine taşınamaz oldu. Kendi kiralarında düşük kaldılar. En çok ev sahipleri burada mağdur oldu. Bu sefer kiracılar da çıktılar evlerden ev bulamaz oldular. Dolayısıyla yüzde 25'in kaldırılması eminim ki piyasamızı da ev sahiplerini de rahatlatacak bir karar olur inşallah. Bir an önce de bunun kaldırılmasını görürüz ve kiralık ev sıkıntımız da bu yıl bu nedenle azalmış olur. Yüzde 25 sınırının kaldırılması büyük oranda kiralık ev sıkıntısını azaltacaktır. Ev sahipleri, şu anda malum konut kredilerinin yüksek oluşu, ev fiyatlarının artmış olması kiralık ev sıkıntısı yaşatıyordu. Çünkü düşük kirada kalıyor diye evini kimse kiraya vermiyordu. Dolayısıyla kiralık evlerin artışında bir fazlalık oluşmasını bekliyoruz. Arz-talep meselesinden dolayı kiralık ev ne kadar çok olursa talepte de artış olur." diye konuştu.

"Fiyatların dengeli bir şekilde olacağına inanıyoruz"
Yüzde 25 zam sınırının kaldırılmasıyla kiracıların fahiş kirayla karşı karşıya kalacağı durumuyla ilgili konuşan Topal, "Aslında fahiş kira değil de artık değerinde kiracı da ev sahibi de memnun olur. Çok yüksek artışların olacağını sanmıyorum çünkü artık sistem oturdu yerine. Depremden dolayı bir sürü kiracı doğdu çünkü deprem bölgesinde çok fazla evler yıkıldı, ağır hasarlı evler oluştu. Dolayısıyla buradan bir anda binlerce vatandaşımızın kiralık ev ihtiyacı oldu. Bir de üstüne üstelik normalde her yıl Urfa’da yaşanan kira ihtiyacı, depremle birlikte çok fazla oluştu. Son iki yıldır hem üretimin oluşu hem kiralık ev gezenlerin ev tutması sistemi oturttu. Dolayısıyla kira artışının büyük çoğunlukta olacağını sanmıyorum. Sadece fiyatların dengeli bir şekilde olacağına inanıyoruz. Kiralık ev gezen vatandaşlarımızın hem kaliteli hem fazla ev bulmasına yardımcı olur. Fiyatlar ev sahipleri açısından da kiracı açısından da dengeli bir şekilde devam eder ve burada da iki taraf rahat eder." şeklinde konuştu. 

Kaynak: İLKHA