Diyarbakır Valiliği ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun kararıyla, tekerlekli sandalye kullanan engelliler, yaşlı bireyler ve çocuk arabası kullanan ziyaretçilerin tarihi yapıya erişiminde yaşadıkları zorlukları hafifletmek üzere başlatılan engelli rampaları çalışmaları başarıyla tamamlandı ve rampalar ziyaretçilere açıldı.

Whatsapp Image 2024 03 01 At 18.31.24 (1)

Cuma namazını Ulu Cami'de kıldıktan sonra Vali Ali İhsan Su, Ulu Cami'nin ana girişine ve avludaki abdest alma bölümüne yeni eklenen rampaları inceledi. Vali Su, bu inceleme sırasında Vali Yardımcısı Murat Yıldız ve Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Koç'tan bilgi aldı.

Vali Su, cami görevlileri ve cemaatten gelen olumlu tepkileri dinledi ve memnuniyetini dile getirerek, "Diyarbakır Ulu Cami, şehrimizin en önemli tarihi ve kültürel miraslarından biridir. Yılda yüzbinlerce kişi bu camiyi ziyaret ediyor. Engelli vatandaşlarımız ve bebek arabası kullanan aileler için camiye ulaşmak artık daha kolay hale geldi. Bu önemli adımın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Engelli rampaları, caminin özgün yapısına zarar vermeden tasarlandı ve mimari dokusuna uygun taş malzeme ve çelik konstrüksiyon kullanılarak inşa edildi. Bu sayede engelli vatandaşlar ve küçük çocuklu aileler, camiye rahatça girebilecek ve tarihi yapının tadını çıkarabilecekler.

Whatsapp Image 2024 03 01 At 18.31.25

Diyarbakır’da otomobil motosiklete çarptı: 2 yaralı Diyarbakır’da otomobil motosiklete çarptı: 2 yaralı

Ayrıca, Vali Su, Ulu Cami ziyaretinin ardından Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından restore edilen Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi'nde incelemelerde bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "Deprem Bölgesinde Bulunan Kültür Varlıklarının ve Müzelerin Acil Müdahale Proje ve Uygulamaları" projesi kapsamında devam eden restorasyon çalışmalarının eylül ayında tamamlanması planlanıyor. Müze, şair Cahit Sıtkı Tarancı'nın doğduğu evi içermekte olup, tarih severlere kapılarını tekrar açacak.

Vali Su'nun incelemeleri sırasında, Vali Yardımcısı Murat Yıldız, Sur Kaymakamı Asım Solak ve Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Koç da Vali Su'ya eşlik etti. Vali Su, incelemelerin ardından çevre esnafını ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti ve esnafa bol kazançlar diledi.

Kaynak: DİYARBAKIR VALİLİĞİ BASIN BÜLTENİ