Siirt Merkez Ebul Vefa Hacı Işık 4-6 yaş Kur'an Kursu, sunduğu eğitim programlarıyla dikkat çekiyor. Çocukların erken yaşta Kur'an ile tanışmaları, dini ve ahlaki gelişimlerinde büyük bir rol oynuyor. Aileler de bu süreçte çocuklarının gösterdiği ilerlemelerden oldukça memnun.

Deprem sonrası çocuğunu 4-6 yaş Kur'an kursuna yazdırmak suretiyle yaşadığı sıkıntıları hafiflettiğini ifade eden Rojin Batıbay, depremin oluşturduğu travmadan sonra çocuğumun psikolojisi bozulduğunu, Kur'an kursuna gelmeye başladıktan sonra biraz olsun bu travmayı atlattıklarını söyledi.

Batıbay, "İlimizde meydana gelen deprem nedeniyle yaşadığımız sıkıntılar ve travmalar oldu. Çocuklarımın psikolojileri bozuldu ama çocuğum ile 4-6 yaş Kur'an kursuna gelmek bizim için çok iyi oldu. Çocuklarım biraz olsun geçmişi unuttular. Çok memnunuz, iyi ki yazdırmışız. Kur'an kursu hocalarımızın ilgileri ve bize vermiş oldukları bilgiler işimize yaradı. Benim oğlum tuvalet eğitimini bile almakta güçlük çeken biriyken şimdi tuvalete girip çıkarken okunacak duaları biliyor. Yemek yerken, otururken, kalkarken okunacak dualar olsun her şeyi benden daha iyi öğrendi. Bunda öğretmenlerimizin çok büyük emeği var. Benim oğlum su içerken bile oturarak ve besmele çekerek su içiyor. Bu kadar ilerleme beklemiyordum. Anne babaların çocuklarını mutlaka 4-6 yaş Kur'an kurslarına göndermelerini öneriyorum. Ben de oğlumun sayesinde üst katta Kur'an eğitimi almaya başladım, bizim için çok güzel oldu." ifadelerini kullandı.

Çocuğunun 4-6 yaş Kur'an kursuna gitmesiyle birlikte, dini bilgi almasının yanı sıra, çevresinden aldığı olumsuz etkilerden de uzaklaştığını gözlemlediklerini ifade eden Fatma Ertaş, özellikle çocuğunun artık etrafındaki kötü sözleri söyleyenleri uyarmaya başladığını belirtti.

Gülay Kılıç, özellikle çocuğunun Kur'an eğitimi alarak kendi alfabesini ve Kur'an harflerini öğrenmiş olmasını büyük bir başarı ve gelişim işareti olarak kabul ettiklerini söyledi.

Siirt İl Müftüsü Şakir Pinal ile müftü yardımcısı Ayser Şenyiğit, Ebul Vefa Hacı Işık 4-6 yaş Kur'an Kursunu ziyaret ederek, ailelere desteklerinden dolayı teşekkür etti. Müftü, sezon sonu olması dolayısıyla öğrencilere çeşitli hediyeler dağıttı.

"Çocuklar okula başlamadan Kur'an'ı öğrenmeleri çok önemli"
Çocuklarının Kur'an kursuna başlamasıyla birlikte yaşadıkları olumlu değişimleri vurgulayan Fatma Ertaş, Çocuklarının Kur'an eğitimi alarak olgunlaştığını ve dini bilgileri öğrenerek olumlu davranışlar geliştirdiğine dikkat çekti.

Ertaş, "Kızım 4-6 yaş Kur'an kursuna geliyor. Büyük oğlum ise Kur'an'dan, imandan geri kaldı. Kur'an kursu evimize çok yakın, hem 4-6 yaşa hitap ediyor hem de çocuklarımızı eğlendirerek eğitim veriyor. Biz çocuklarımıza Kur'an dersini vermek için geç kalıyoruz. Bu nedenle küçük kızımı kursa yazdırmak için acele ettik. Oğlumu da yazdırmak istiyordum ama yaşı tutmuyordu. Kızım şu an Kur'an harflerini ve duaları biliyor. Kur'an kursuna geldiğinden beri daha önce dışardan öğrendiği kötü sözleri artık söylemiyor, hatta etrafında söyleyenleri de uyarıyor. Bize Allah'ın yazdığı Kur'an'ın harflerini öğrendiğini söylüyor ve çok mutlu oluyor. Büyük kardeşini de Kur'an'a başlatmayı istiyoruz ama okuldan fırsat bulamıyoruz. O yüzden çocuklar daha okula başlamadan Kur'an'ı öğrenmeleri çok önemli. Herkese de tavsiye ediyorum, en azından bizim gibi düşünen insanların çocuklarını 4-6 yaş Kur'an kurslarına yönlendirmeleri gerekiyor." çağrısında bulundu.

"çocukların 4-6 yaş arasında Kur'an eğitimi almaları faydalı, bu yaşlarda zihinleri daha açık"
Çocukların daha sonraki yaşlarda Kur'an eğitimine daha az zaman ayırıldığı için, Kur'an eğitimini yarıda kaldığına dair endişesini dile getiren Gülay Kılıç, çocukların erken yaşlarda dinî eğitim almalarının önemini vurguladı.

Yapay zeka artık ders Yapay zeka artık ders

Kılıç, "çocuğum için hem Kur'an eğitimi hem de normal eğitim için çok iyi oldu. Çocuğum kendi alfabemizi ve Kur'an harflerini de öğrenmiş oldu. 4-6 yaş arasında Kur'an eğitimi almak çocuklar için daha iyi oluyor. Çünkü bu yaşlarda zihinleri daha açık oluyor. Daha sonraki zamanlarda çocuklarımızın eğitime daha az zaman ayırıldığı için Kur'an eğitimini yarıda bırakıyorlar. Bu yaşta Kur'an öğrenmeleri bizim için daha iyi oluyor. Çocuğum çok seviyor burayı, arkadaşlarını. Öğretmenini de çok seviyor ve buraya severek geliyor. 4-6 yaş Kur'an kursu gerçekten güzel." diye konuştu. 

Kaynak: İLKHA