Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 6-8 Ekim Kobani olayları kapsamında beş eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili hakkında iddianame hazırladı. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede, eski HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Garo Paylan, Serpil Kemalbay Pekgözegü, Fatma Kurtulan ve Pero Dundar 'şüpheli' sıfatıyla yer aldı.

İddianamede, 6-8 Ekim 2014'teki eylemlerde terör örgütü PKK yöneticileri, örgüte bağlı yapılanmalar, HDP üyeleri ve eş başkanlarınca vatandaşların sokağa çıkarak terör eylemleri gerçekleştirmesi yönünde çağrılar yapıldığı belirtildi. Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere 35 il, 96 ilçe ve 131 yerleşim yerindeki olaylarda 37 kişinin öldürüldüğü, 29 kişinin öldürülmeye teşebbüs edildiği, 326 güvenlik görevlisi ve 435 vatandaşın yaralandığı bilgisi yer aldı.

Alevler geceyi aydınlattı, odunluk yangını büyümeden söndürüldü Alevler geceyi aydınlattı, odunluk yangını büyümeden söndürüldü

Olayların gerçekleştiği tarihte milletvekili olan şüpheliler Pekgözegü, Kaya, Paylan, Kurtulan ve Dundar'ın, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde aynı suçlardan yargılanan 108 sanıkla birlikte 6-8 Ekim olaylarının başlatılması ve gerçekleştirilmesi konusunda fikir ve eylem birliği içerisinde oldukları ifade edildi. Bu sebeple şüphelilerin "HDP Genel Merkezi tarafından yapılan eylem çağrıları sonucu işlenen suçlardan sorumlu olmaları gerektiği" belirtildi.

İddianamede, toplam 2 bin 674 mağdurun yer aldığı ve şüphelilerin, aralarında Yasin Börü ve arkadaşlarının da bulunduğu 37 kişiye yönelik öldürme, devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak suçlarından 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanacağı kaydedildi. Ayrıca, diğer suçlardan da çeşitli sürelerde hapis cezası talep edildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ