Diyarbakırlı Öğrenci Ela Baysungur Türkiye Birincisi Diyarbakırlı Öğrenci Ela Baysungur Türkiye Birincisi

Türkiye'nin teknoloji ve üretim merkezi olan EURITECH-MMG Avrasya Ar-Ge, İnovasyon & Teknoloji Zirvesi ve Fuarı, Avrasya'nın en büyük etkinliği olarak biliniyor. Bu yıl, "Yarına Güç Ver" temasıyla 15-16-17 Mayıs 2024 tarihlerinde İTÜ Maslak'ta düzenlenecek.

Endüstri, Teknoloji, Girişimcilik, Enerji, Finans ve Sağlık sektörlerine odaklanacak olan etkinlik, kapsamlı bir programla katılımcılara sunulacak.

Mimar ve Mühendisler Grubu Diyarbakır Şube Başkanı Yusuf Çelebi, zirve hakkında yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin teknolojik gelişime yön verme çabasında olduklarını vurguladı. Bu yılki zirvenin, "Ar-Ge&İnovasyon, Endüstri, Teknoloji, Girişimcilik, Enerji, Finans ve Sağlık sektörleri" gibi konuları ele alacağını belirtti.

Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biri olan İTÜ Maslak'ta düzenlenecek olan etkinliğe, Balkanlar, Doğu Avrupa, Orta Asya, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve diğer bölgelerden 250'nin üzerinde firma/kurum, 500 girişimci, 600 yatırımcı ve 30.000'den fazla sektör temsilcisinin katılması bekleniyor.

Çelebi, özellikle tarım ve sanayi açısından önemli olan Diyarbakır için "Geleceğin Üretim Teknolojileri ve Tarımda Yenilikçi Teknolojiler" başlıklarının önemine dikkat çekti.

Zirveye, Sayın Vali Ali İhsan Su, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ilçe kaymakamları, Karacadağ Kalkınma Ajansı, TKDK, Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası yöneticileri ile firma temsilcileri ve diğer resmi kurumların yetkilileri, akademisyenler, iş insanları ve ilin önde gelen mühendis ve mimarlarının yanı sıra halkın da katılması bekleniyor.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE