Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Pekin ve Paris'in Ukrayna ihtilafını çözme yollarını birlikte arayacaklarını ifade etti. Şi, Le Figaro gazetesi için kaleme aldığı makalede, Çin'in Fransa ve diğer ortaklarıyla birlikte Ukrayna krizini çözme niyetinde olduğunu belirtti. Makalesinde, "Avrupa'da barış ve istikrarın yakın zamanda geri döneceğini umuyoruz ve krizi çözme yolunda Fransa ve uluslararası toplumla birlikte çalışmayı amaçlıyoruz" ifadelerine yer verdi. Şi, Avrupalıların Ukrayna krizinin etkilerini anladığını vurgulayarak, Çin'in çatışmanın içinde ya da temelinde olmadığını, ancak barışçıl çözüme her zaman destek verdiğini vurguladı.

İşgal çetesinin saldırdığı Refah'ta internet erişimi kesildi İşgal çetesinin saldırdığı Refah'ta internet erişimi kesildi

Şi Jinping'in Avrupa turu bugün Fransa'da başladı. İlk olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya gelecek olan Şi, aynı zamanda Paris'te Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüşmeler gerçekleştirecek. Bu ziyaret, Şi Jinping'in Fransa'ya 5 yıl aradan sonra yaptığı ilk ziyaret olma özelliğini taşıyor. Ziyaret, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 60. yıldönümüne denk geldi ve Fransa Cumhurbaşkanı'nın 2023 Nisan'ında gerçekleştirdiği Pekin ziyaretinin ardından gerçekleşti.

Öncesinde Bloomberg ajansı, Macron'un Şi Jinping'i Ukrayna krizi bağlamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i etkilemeye ikna etmeye çalışacağını belirtmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Cien ise Şi Jinping'in Macron ile Çin-Fransa ve Çin-Avrupa Birliği ilişkilerinin yanı sıra uluslararası ve bölgesel konuları derinlemesine ele alacağını açıkladı.

Şi Jinping'in Fransa ziyaretinin ardından Sırbistan ve Macaristan'ı ziyaret etmesi bekleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ