Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gabar'daki petrol üretimi hedeflerini açıkladı. Bayraktar, 2024 yılı sonuna kadar günlük 100 bin varil petrol üretimine ulaşmayı planladıklarını belirtti. Şırnak Gabar'da bu hedefe yönelik çalışmaların sürdüğünü ifade eden Bakan, "Yıl sonunda 100 bin varil hedefimize ulaşmak istiyoruz. Haziran ayında ise 50 bin varil üretimi görmeyi umuyoruz. Şu anda bölgede dört saha faaliyette, hedefimiz ise bu sayıyı 14'e çıkarmak" dedi.

Gabarrrr

Ons altın iki haftanın en yüksek seviyesini gördü Ons altın iki haftanın en yüksek seviyesini gördü

Bayraktar, Karadeniz'de de keşif ve sondaj çalışmalarının hızla devam ettiğini ve burada da petrol bulunmasını umduklarını söyledi. "Karadeniz'de petrol bulabileceğimiz alanlarda çalışmalarımız var. Yakında bu konuda müjde verebilmeyi umuyoruz" açıklamasını yaptı.

Bakan Bayraktar, Gabar'ın petrol stratejisi açısından önemine değinerek, "Gabar'ı görmeden buradaki rakamların anlamını kavramak zor. 2016'dan beri yapılan araştırmaların sonucunda buradayız. Türkiye olarak cari açıkla mücadelede kendi kaynaklarımızı bulup ekonomimize kazandırmayı hedefledik. Sismik ve sondaj yapılmamış bölgeleri araştırarak başladık ve bu stratejinin bir sonucu olarak Gabar'dayız. Bu bölge terörle anılıyordu ancak devletimiz terörü temizleyerek bölgedeki insanların hayatını kolaylaştırdı" ifadelerini kullandı.

Gabar'da şu anda üç bölgenin aktif olduğunu, dördüncü bölgenin ise kısa süre önce devreye alındığını belirten Bayraktar, "Toplamda 37 kuyuda günlük 42 bin 500 varil üretim yapıyoruz. Türkiye Petrollerinin ülke genelindeki üretimi 35 bin varildi, ancak Eylül 2021'de burada yapılan keşif sayesinde bu rakamı aştık. Hedefimiz 100 bin varil üretime ulaşmak. Ara hedefimiz ise 50 bin varil. Haziran ayında 50 bin varil üretime ulaşmayı planlıyoruz" dedi.

Bölgedeki saha sayısını 14'e çıkarmayı hedeflediklerini belirten Bakan, "Gabar bölgesindeki diğer 10 sahada bazıları sondaj aşamasında, bazıları ise başlamaya yakın. Bu sahalarda da netice alırsak ekonomiye oyun değiştirici bir model sunacağız" diye konuştu.

Türkiye genelinde 1850 kuyuda petrol hedefleri olduğunu söyleyen Bayraktar, "Toplam üretimimiz 50 bin varil civarında. Gabar'da kuyu başı üretimimiz ise 1150 varil. Gabar çok verimli bir petrol bölgesi. Şehit Teğmen Akdeniz sahasında yerin 4500 metre altından petrol üretiyoruz ve buradan çok kaliteli petrol elde ediyoruz" dedi.

Türkiye'nin petrol başkenti olma hedeflerine her geçen gün daha fazla yaklaştıklarını belirten Bayraktar, "Bu dağlarda muazzam bir operasyon yürütülüyor. Yaklaşık 350 kilometre beton yol yaptık. Büyük makinelerin kurulması, her kulenin başında çalışanlarımızın bulunması ile 2750 arkadaşımız petrol operasyonlarında görev yapıyor. Petrolün tankerlerle taşınması ayrı bir iş alanı oluşturuyor. Bu bölge, dışarı göç arayışını azaltacak bir iş sahası oluşturuyor" dedi.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE