Galeria Sitesi davasında 6 Şubat'taki depremlerde hayatını kaybeden 89 kişinin ardından aralarında 3 müteahhidin bulunduğu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. Tutuklu sanıklar, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi aracılığıyla katıldı. Savunmalar sırasında müteahhit Sedat Eser, iş yerlerinde yapılan değişiklikleri kabul etmeyerek suçlamaları reddetti. Diğer sanıklar da suçlamaları benzer şekilde reddettiler.

Tarım işçilerini taşıyan minibüs uçuruma düşü 3 ölü 18 yaralı Tarım işçilerini taşıyan minibüs uçuruma düşü 3 ölü 18 yaralı

Tanıklardan biri olan Feride Laçin, Galeria Sitesi'nde yaşadığı 25 yıl boyunca marketteki kolon sıkıntısını ve spor salonundaki eksikliği dile getirerek, sadece sanıkların değil, kusuru olan herkesin yargılanmasını istedi. İnşaat mühendisi Mehmet Fuat Ezber ise temel atılmadan önce yapılan zemin etüdünde taşıma gücünün zayıf olduğunu raporladıklarını belirtti. Ezber, "Raporda temelin riskli olduğunu söylemiştik" dedi.

Duruşmada tanıklık yapan diğer inşaat mühendisi Halis Dabaz, zemin etüdü raporlarını inşaat mühendisleri odasına sunduklarını ve temelin derin kazılması gerektiğini ifade etti. Diğer tanıklar da benzer şekilde, zeminin taşıma gücünün düşük olduğunu raporladıklarını belirttiler.

Cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıkların cezalandırılmasını talep etti ve duruşma 22 Mart'a ertelendi. Savunma avukatları ise müvekkillerinin suçsuz olduğunu savunarak tahliye talep ettiler, ancak mahkeme 4 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. İddianameye göre, 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istenen sanıklar, bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olmakla suçlanıyor.

Kaynak: İHA