Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslahiye deprem konutlarının teslim töreninde yaptığı konuşmada, 6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilden biri olan Gaziantep'te gerçekleştirilen Şehir Hastanesi, Şahinbey Millet Camii açılışı ve deprem konutlarının hak sahiplerine teslim törenine katıldı.

Erdoğan, deprem konutlarının teslim törenine telekonferansla bağlanarak, en son hak sahibi vatandaşın evine yerleşene kadar durmadan çalışacaklarını vurguladı.

Erdoğan, Gaziantep'te 6 Şubat depremlerinin ardından hızla çalışmalara başladıklarını belirterek, seçim gündeminin deprem gündeminin önüne geçmesine izin vermediklerini ifade etti. Gaziantep ve ilçelerinde meydana gelen yıkımların ardından yürütülen çalışmalara değinen Erdoğan, 4 bin 126 binanın yıkıldığını ve enkazların tamamının kaldırıldığını, kira yardımı ve diğer desteklerle birlikte toplamda 4,8 milyar TL kaynak aktardıklarını söyledi.

Siyasi partiler aday listelerini için bugün son! Siyasi partiler aday listelerini için bugün son!

Cumhurbaşkanı, Gaziantep'te bugün 10 bin 698 konutun kurasını çektiklerini belirterek, 14 bin konutun yapımının sürdüğünü ifade etti. Erdoğan, en son hak sahibi vatandaşın evine yerleşene kadar çalışmaya devam edeceklerini vurgulayarak, Türkiye'nin asrın felaketine karşı birliktelik sergileyerek yaraları süratle sarabildiğini ve bu süreçte 1 yılda önemli mesafe katettiklerini dile getirdi. Yatırımların aksamamasına özen gösterdiklerini belirten Erdoğan, eksikliklere rağmen deprem bölgesi için çabalarının devam edeceğini söyledi.

Erdoğan, yerinde dönüşüm projeleri için başvuru sayısının 255 bini aştığını belirterek, Gaziantep'te bu sayının bin 68 olduğunu ifade etti. Projelerde konut ve köy evleri için 750 bin TL hibe ve uygun şartlarda 750 bin TL kredi verdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı, ahırlı köy evleri için hibe miktarının 750 bin lira, kredi tutarının ise bir milyon lira olduğunu belirtti. Kredilerin 2 yıl ödemesiz, 10 yıl vadeli ve faizsiz olduğunu dile getiren Erdoğan, afet bölgesini en kısa sürede ayağa kaldırmak için çaba harcadıklarını ve halktan destek istediğini belirtti.

Kaynak: İHA