Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Diyarbakır Başkanı Reşit Can, bir televizyon kanalında gazileri hedef alan mizah programına karşı tepkisini dile getirdi. Can, amacın Türk milletini güldürmek olmadığını vurgulayarak, "Türk milletinin kadim tarihi, sarsılmaz kültürü, birbirimizi kırmadan nükte yapmanın genlerimizde var olan bir yaşam biçimi olduğunu herkesin bilmesi gereken bir gerçektir" dedi.

Kalıcı deprem konutlarında anahtar teslimine başlandı Kalıcı deprem konutlarında anahtar teslimine başlandı

Televizyonda yayımlanan mizah programında gazilere yönelik kullanılan çirkin ifadelerin mizah olarak kabul edilemeyeceğini belirten Can, ilgili skeçte bir gaziyi canlandıran oyuncuya karşı kullanılan ifadelerin gülünç bulunmasına anlam veremediklerini söyledi. Can, bu tür skeçlerin yazılması, sahnelenmesi ve yayınlanmasında art niyetin açıkça görüldüğünü ifade ederek, "Bu skeçle amacın elbette Türk milletini güldürmek olmadığını biliyoruz. Skecin yapım ve yayınından sorumlu kişilerin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulmasına ve korunmasına en büyük fedakarlıkları gösteren şehit ve gazilerimizin güldürü konusunun yapılmaması gerektiğine dair manevi değerlerden yoksun olduklarına üzülerek şahitlik ediyoruz" diye ekledi.

Can, sanatın özgür ve bağımsız bir şekilde icra edilmesinin önemine vurgu yaparken, şehitlerin ve gazilerin fedakarlık duygusunu anlamayan kişi veya grupların, bu tür mizah anlayışının yanlış olduğunu kavrayamayacaklarını belirtti.

Kaynak: CENGİZ ARSLAN