İşgalci siyonistler Cenin'de bir aracı bombaladı İşgalci siyonistler Cenin'de bir aracı bombaladı

Gazze Şeridi'ne yönelik 116 gündür devam eden işgal rejimi saldırıları, büyük bir yıkım ve insanlık dramına neden oldu. Gazze Medya Ofisi tarafından yapılan açıklamada, siyonist işgal saldırıları sonucunda 2 bin 269 katliamın gerçekleştiği belirtildi.

Saldırıların etkisiyle şehid ve kayıp olan kişilerin toplam sayısı 33 bin 751 olarak açıklandı. Naaşı hastanelere ulaşan kişi sayısı 26 bin 751'e yükselirken, .şehidlerden 11 bin 500'ü çocuk, 8 bin kadın, 339 sağlık ekipleri, 46 sivil savunma ekipleri ve 122 gazeteci oldu.

Açıklamada ayrıca, saldırılar sonucu kaybolan 7 bin kişinin yüzde 70'inin kadın ve çocuklardan oluştuğu vurgulandı. Gazze'de yaralananların sayısı 65 bin 636 olarak kaydedilirken, durumu tehlikeli olan 11 bin yaralının tedavi için seyahate ihtiyaç duyduğu ifade edildi.

Gazze'de yaşanan insani kriz daha da derinleşirken, 10 bin kanser hastasının ölümle burun buruna geldiği, 700 bin kişinin yerinden edilmeler sonucu çeşitli hastalıklara yakalandığı belirtildi. Yerinden edilmeler nedeniyle 8 bin kişide viral hepatit enfeksiyonu vakası görüldü ve 60 bin hamile kadının sağlık hizmetlerine erişemedikleri için 350 bin kronik hasta ilaç verilmemesi nedeniyle risk altında bulunuyor. 

Kaynak: İLKHA