Havaların ısınmasıyla birlikte genellikle yaz aylarında tercih edilen güneş gözlükleri, sadece bir aksesuar olarak değil, göz sağlığı için kritik bir öneme sahip. Memorial Hastanesi'nden Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, güneş gözlüklerinin sıklıkla moda amaçlı düşünüldüğünü ancak aslında tam tersinin geçerli olduğunu belirtiyor.

A W197003 01

Dr. Ekmekçiler, güneş gözlüklerini koruyucu bir tedavi olarak tanımlıyor çünkü güneş ışınlarının göze zarar verebilecek ultraviyole ışıklarını içerdiğini vurguluyor. Bu ışıkların gözde bir dizi soruna yol açabileceğini, ciltten başlayıp retinaya kadar çeşitli zararlara neden olabileceğini ifade ediyor.

Güneş gözlüklerinin sadece renkli olmasının yeterli olmadığını ve asıl önemli olanın ultraviyole blokajının olması gerektiğini vurgulayan Dr. Ekmekçiler, tüketicilere güneş gözlükleri alırken bu özelliğe dikkat etmelerini öneriyor. Ayrıca, gözlüklerin garanti belgelerinde veya CE belgelerinde ultraviyole korumasının belirtilmiş olmasının önemine değiniyor.

A W197003 03

Karacadağ'ın Zorlu Yolculuğu Berivanların Hayat Mücadelesi Karacadağ'ın Zorlu Yolculuğu Berivanların Hayat Mücadelesi

21. Bölge Güneydoğu Optisyenler Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Erdoğan da güneş gözlüklerinin sadece yaz aylarında değil, yılın diğer zamanlarında da gerekli olduğunu vurguluyor. Erdoğan, özellikle güneş ışınlarının dik geldiği dönemlerde göz ve ciltte ciddi hasara yol açabilen ultraviyole ışınlarının mevsimsel olmadığını belirtiyor.

Tüketici Çağrı Eren, Diyarbakır'ın yaz aylarında sıcak olması nedeniyle güneş gözlüklerini kullanmanın zorunlu hale geldiğini dile getiriyor ve gözlerini güneş ışınlarından korumanın önemini vurguluyor. Eren, gözlüğünü tamir ettirmiş ve yeni bir tane almayı düşündüğünü ifade ediyor.

Kaynak: İHA