Avustralya’da bir kişide kuş gribi tespit edildi Avustralya’da bir kişide kuş gribi tespit edildi

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı açıklamada Guterres'in, Azerbaycan ve Ermenistan'ı ilişkileri normalleştirmek için kalan tüm ikili sorunları çözmeye çağırdığını bildirdi.

Dujarric, "Genel Sekreter, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecini yakından takip etti. Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki devlet sınırlarının belirlenmesi konusunda ilgili devlet komisyonları arasında 19 Nisan'da varılan anlaşmayı memnuniyetle karşıladı." ifadelerine yer verdi.

Dujarric, "Genel Sekreter taraflara sınırın geri kalan bölümlerinin sınırlandırılması ve sınırlarının belirlenmesine devam etmeleri ve ilişkilerin tamamen normalleşmesi için tüm ikili sorunları çözmeleri yönünde çağrıda bulunuyor." dedi.

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev'in ofisi daha önce yaptığı açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan'ın, sınırlama komisyonlarının ortak faaliyetlerine ilişkin düzenleme taslağına ilişkin anlaşmayı 1 Temmuz'a kadar tamamlama konusunda anlaştıklarını söyledi. Rapora göre taraflar, sınırlandırma sürecinin 1991 Alma-Ata Deklarasyonu'na dayanması konusunda anlaştılar.

Mutabakata göre bu prensip, sınırlandırma komisyonlarının ortak faaliyetlerine ilişkin yönetmelik taslağına kaydedilecek. Belgenin onaylanmasının ardından taraflar, bilgilerde de belirtildiği gibi öncelik konusunda anlaşacak ve sınırın diğer tüm bölümlerinin sınırlandırılması sürecini sürdürecek. 

Kaynak: İLKHA