HAMAS liderlerinden Usame Hamdan yaptığı açıklamada, hareketin ateşkesi kabul etmesi için işgalcilerin net bir tutum sergilemesi gerektiğini belirtti.

Hamdan, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'in siyonist işgal rejiminin son öneriyi onayladığına dair sözlerinin, işgalcilerin sözde yetkililerinden gelmediği sürece yeterli olmadığını söyledi.

CNN'e verdiği mülakatta Hamdan, işgalcilerin Gazze Şeridi'nden çekilmesi, Filistinlilerin kendi geleceklerine karar vermesine izin verilmesi, savaşın sona erdirilmesi ve kuşatmanın kaldırılması için hareketin şartlarının kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

Washington'un "olumlu" davranması halinde bir anlaşmaya varılabileceğini de vurgulayan Hamdan, ABD'nin işgal rejimini anlaşmanın bir parçası olarak kalıcı bir ateşkesi kabul etmeye ikna etmesi gerektiğine işaret etti.

Nijer'deki çatışmada 15 asker hayatını kaybetti Nijer'deki çatışmada 15 asker hayatını kaybetti

Hamdan, “7 Ekim operasyonunun işgale bir tepki olduğunu, dolayısıyla esirlerin akıbetinden siyonist rejimin sorumlu olduğunu vurguladı ve "Kaç esirin hayatta olduğu konusunda kimsenin bir fikri yok" dedi. 

Kaynak: İLKHA