Diyarbakır sur ilçesi 8 bin yıllık bir geçmişe sahip olan ve aralıksız tarım yapılan Hevsel Bahçelerinde 50 yıldır çiftçi olan Süleyman Oğuz, "Tarladan aldığımız verim önceki yıllara göre düştü". Tarlalarda İsrail tohumunu kullanıyoruz. İsrail tohumunu kullandığımız için verim ilk seferden sonra düşüyor. ekinlerimiz ilk sefer veriminden sonra bitme noktasına geliyor" dedi.

Whatsapp Image 2024 04 04 At 1.55.53 Pm

Eflasyonun yükselişine rağmen mesleğini yapmayı  devam edeceğine belirten Oğuz,  Tohum fiyatları, ilaç fiyatları, gübre fiyatları artmış olabilir ama ben ekip rızkımı Allah'tan bekleyeceğim bizim verimimi düşüren başka nedenlerden biri ise Traktör kullanmak. Teknoloji aletlerinde tarlaya girmesinden dolayı toprak düşün mazot ürünlere zarar veriyor. Eskiden atlarla, danalarla yaptığımız zaman daha verim alıyorduk.  tüm bu sorunlardan sonra verimimiz düştü" ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 04 04 At 1.55.55 Pm (4)

Tarladan aldığı verimi kendi eliyle pazarda sattığını belirten Oğuz,"  Sabah saatlerinden itibaren tarlamıza çalışmak için geliyoruz. İlaçlamayı yatım. bakalım kısmetimizde ne varsa o onu göreceğiz" şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Makam Dağı'nda Arkeolojik Keşifler: Zülkifl'in Mirası Aydınlanıyor Makam Dağı'nda Arkeolojik Keşifler: Zülkifl'in Mirası Aydınlanıyor

Whatsapp Image 2024 04 04 At 1.55.54 Pm (4)

Kaynak: FIRAT KARAHAN