Diyarbakır'da iki grup arasında bıçaklı kavga: 3 yaralı Diyarbakır'da iki grup arasında bıçaklı kavga: 3 yaralı

Diyarbakır Final Okulları, merkez Sur ilçesindeki İçkale Müze Kompleksi’nde ilkokul öğrencilerinin yaptığı 200’den fazla eseri sergiledi.

A W215059 06

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2005 yılında başlatılan ve 2014 yılında tamamlanan restorasyon çalışmaları sonrasında 2015’te ziyaretçilere açılan İçkale Müze Kompleksi’ne olan ilgi her geçen yıl artıyor. Kompleks, geçmişi 12 bin 400 yıl öncesine kadar uzanan eserlerin de yer aldığı teşhir salonlarıyla dikkat çekiyor. Ziyaretçiler, müzede sergilenen bin 615 eseri inceleme fırsatı buluyor. Bu eserlerin yanında Diyarbakır Final Okulları öğrencilerinin resimleri, kutuları ve objelerinden oluşan 200’den fazla eser sergilendi. Ayrıca Bilim Sanat Merkezi öğrencileri, öğretmenleri eşliğinde müzik performansları da sundu.

Diyarbakır Final Okulları Görsel Sanatlar Öğretmeni Rojda Gökmen Ateş, öğrencilerin atık malzemeleri kullanarak yaptıkları çalışmalarda, çocukların iç dünyasındaki renkleri tuvale nasıl aktardıklarına önem verdiklerini belirtti. Ateş, “Çocukların hayal dünyalarını nasıl yansıtabileceklerini öğretmeye çalışıyoruz. Final Okulları olarak sanata büyük önem veriyoruz. Çocukların sanatla uğraşmalarının, özellikle ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde onlara yardımcı olacağını düşünüyoruz. Çalışmalarımız çok farklı tarzlarda yapıldı. Pablo Picasso’dan esinlendik, Atatürk temalı çalışmalarımız var. Renklerle buluşturduğumuz bu eserler, çocukların istekleri doğrultusunda şekillendi. Bu tarihi mekanda renklerimizi sergilemek bizim için gurur verici. Sergide birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar olan öğrencilerimizin eserleri yer alıyor ve en büyük yaş grubumuz 11. Şu anda burada 100’den fazla eserimiz var ve kutularımız, objelerimizle birlikte 200’den fazla eseri sergiliyoruz” dedi.

Diyarbakır Müze Müdür Vekili Müjdat Gizligöl, 1934 yılında kurulan Diyarbakır Müzesi’nin 90’ıncı yılına değinerek, bu yıl için özel etkinlikler planladıklarını belirtti. 18-31 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Müze Fest olarak adlandırılan yaklaşık 25 etkinliğin ilk safhasının geçtiğimiz hafta tamamlandığını ifade eden Gizligöl, “Bugün Bil-Sem Okulları’nın müzik etkinliği ve Final Okulları’nın resim sergisinin açılışını yaptık. Etkinliklere çok sayıda vatandaşımız katıldı. Yüzlerce öğretmen ve öğrenci etkinliklere iştirak etti. Bugün de yoğun bir katılımla bu etkinlikleri sürdürüyoruz” diye konuştu.

Diyarbakır Bilim Sanat Merkezi Müzik Öğretmeni Ezgi Barç, merkez olarak 36 öğrencileri ile İçkale’de bulunduklarını, Diyarbakır Müzesi’nde tarihi dokularda ezgilerin yankılandığını belirtti. Barç, “Çocuklarımız üstün yetenekli ve geleceğin sanatçıları. Güzel bir etkinlik oldu. Katılım ve ilgi çok iyiydi. Velilerimiz ve halkımız büyük destek verdi. Bugün burada emek veren tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA