Türkiye'de yaklaşık bir milyon 38 bin 192 8'inci sınıf öğrencisi nitelikli bir liseye yerleşebilmek için ilk kez girdiği LGS'de sorulara doğru cevap verebilmek için ter dökerken, aileleri de okul bahçelerinde dua ederek bekliyor.

LGS maratonunun ilk oturumu 09.30'da başladı, ikinci oturum ise 11.30'da yapılacak. İki oturum hâlinde uygulanacak sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve oturumlar aynı gün tamamlanacak.

KPSS Ön Lisans başvuruları ne zaman bitecek? KPSS Ön Lisans başvuruları ne zaman bitecek?

Sınavın birinci oturumu, 50 soruluk sözel alandan oluşup süresi 75 dakika olacak. 40 soruluk sayısal alandan oluşan ikinci oturum ise 80 dakika sürecek.

Sınav saati başlayınca öğrenciler içeride ve aileleri ise dışarıda ter döktü. Okul bahçesinde bekleyen velilerden kimisi dua ederken, kimisi de yanında getirdiği Kur'an-ı Kerim ve Yasin'i Şerif okudu.

Batman'da sınava girecek öğrenciler ve aileleri duygu ve heyecanlarını İLKHA muhabiri ile paylaştı.

"Hedefimde en az 456 puan almak"
LGS sınavına iyi hazırlandığını ama yine de çok heyecanlı olduğunu belirten Ayşe Gültekin, "Bu zamana kadar okulda sürekli denemeler çözdüm. Bir sürü kişi var burada ve bu da bani heyecanlandırıyor ve o kadar kişi arasından istediğim liseye gidebilmek çok büyük bir şey. İnsan sınava gireceği için heyecanlanıyor. Buranın ortamı bile heyecanlanmak için yeterlidir. Hedefimde en az 456 puan alıp istediğim Batman Anadolu Lisesini kazanmak var." şeklinde konuştu.

"Hedefim 490 puanın üstü hatta 500 tam puan almaktır"
Düzenli ve çok çalıştığı için hedefinde 500 tam puan alarak şehir dışında istediği okulu kazanmak olduğunu belirten Göktuğ Kamalak ise şunları söyledi:

"Şu an LGS sınavına gireceğim. Sınava iyi hazırlandığımı düşünüyorum. İnşallah güzel bir sonuç alacağım. Hedefim 490 puanın üstü hatta 500 tam puan almaktır. Hedefimde inşallah şehir dışına çıkmayı düşünüyorum. Sıvana giren herkese başarılar diliyorum."

"Son bir yıl boyunca yoğun bir çalışmayla geçti"
Kızının son bir yıl içerisinde yoğun bir tempoyla LGS'ye hazırlandığını belirten Abdülkadir Altsoy, "Kızım LGS sınavına giriyor. Biz de çok heyecanlıyız. Son bir yıl boyunca yoğun bir çalışmayla geçti. Bu süre zarfında okul eğitimi, dershane ve ek dersler konusunda çok yoğun bir çalışma yaptık. Bir yılın sonunda inşallah kızım ve diğer öğrenciler emeklerinin karşılığını alırlar ve mutlu olurlar. İstedikleri yeri kazanırlar. Bütün çocuklara başarılar diliyorum." dedi.

"Biz onlardan daha çok heyecanlıyız"
Sınava giren çocuklardan daha çok heyecanlı olduklarını ifade eden vatandaş İkram Unutur, "Bugün LGS sınavı ve 8 yıldır çocuğumu bu sınava hazırlıyoruz. Son iki saatin sonucunda emeğinin karşılığını alacak. İnşallah bütün öğrencilerimiz, gönüllerince istedikleri sonucu elde edebilirler. Bu da onların ilk ve önemli sınavları. Bütün vatandaşlar şu anda çocuklarının eğitimlerine odaklanmışlar. Sınava giren çocuklarımızı burada bekliyoruz. Hatta biz onlardan daha çok heyecanlıyız. İnşallah ülkemiz ve milletimiz için hayırlı bir sonuç olur." diye konuştu.

Sınav sonuçları 28 Haziran'da açıklanacak ve aynı gün Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlanacak. 

Kaynak: İLKHA