Müteahhit Zeynep Alkan, eline aldığı kürekle sıva karıştırarak ve tuğla yerleştirerek işin başına geçti. Alkan, "Ücretler bin 500 ile 2 bin lira arasında değişiyor. Sabahları ustalar çalışacak olanları evinden alıyor, öğle ile akşam yemeğini karşılıyor ve evine götürüyor. Buna rağmen işçi bulamıyoruz" şeklinde konuştu.

Sakarya'da birçok sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de işçi sıkıntısı yaşandığını belirten Zeynep Alkan, 22 yıldır müteahhitlik yaptığını ve usta ile işçi bulmakta zorlandığı için kendi inşaatında çalışmaya karar verdiğini ifade etti. Alkan, projelerinin yanı sıra harç karıştırma, tuğla yerleştirme gibi işleri bizzat kendisi yaparak inşaatın ilerlemesine katkıda bulunuyor.

İnşaat sektörünün Türkiye'deki iş gücünü en çok kullanan sektör olduğunu vurgulayan Alkan, ekonomik dalgalanmalardan etkilenmelerine rağmen yatırım yapma ve istihdam gücünü artırma çabalarının nitelikli iş gücü bulma zorluğu nedeniyle sınırlı kaldığını belirtti. Alkan, inşaat ustalarının genellikle yurtdışında çalıştığını ve bu durumun Türkiye'de işçi bulma sorununu artırdığını ifade etti. Türkiye'ye göç eden işçilere yasal düzenleme yapılmasını isteyen Alkan, firmaların kendi elemanlarını yetiştirebilmesi için eğitim imkanları sağlanması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Dünya Petrol sahası gibi! Dünya Petrol sahası gibi!

İnşaat sektöründeki ücretlerden de bahseden Alkan, ustaların yanında çalışacak eleman bulamadığını ve ücretlerin bin 500 ile 2 bin lira arasında değiştiğini söyledi. Hükümetin çözüm için çaba sarf ettiğine inandığını ifade eden Alkan, ancak durumun daha fazla iyileştirilebileceğine inandığını belirtti.

Kaynak: İHA