Irak Kürdistanı'nın Süleymaniye kentinde bulunan Kormor Gaz Tesisine, insansız hava aracıyla saldırı düzenlendi.Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi sözcüsü Bişva Havramani yaptığı açıklamada, saldırıda 4 Yemenli işçinin hayatını kaybettiğini ve tesisin ciddi hasar gördüğünü kaydetti.

ABD'li siyasetçiden küstah hareket: Top mermisine "Bitirin onları" yazdı ABD'li siyasetçiden küstah hareket: Top mermisine "Bitirin onları" yazdı

Saldırının gerçekleştiği Cemcemal bölgesinin belediye başkanı Rumak Ramazan, henüz hiçbir tarafın saldırıyı üstlenmediğini bildirdi.

Ortak Operasyonlar Komutanlığı yaptığı açıklamada faillerin “cezalandırılacağını” belirterek “sabotaj saldırısının” koşullarını belirlemek üzere bir “soruşturma komitesi” oluşturulduğunu duyurdu.

Son yıllarda sahaya birkaç saldırı düzenlenmiş ve hiç kimse sorumluluğu üstlenmemişti ancak ilk kez bir saldırı ölümle sonuçlandı.

Irak Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani Kormor'a yapılan saldırıyı kınayarak “bu saldırılar ülkenin barış ve istikrarını tehlikeye atıyor” dedi.

Kormor gaz sahası Kerkük ve Süleymaniye şehirleri arasında, Irak Kürdistan Bölgesi (IKB) yetkilileri tarafından yönetilen bir bölgede yer alıyor. 

Kaynak: İLKHA